Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Kuba: Po raz pierwszy od 1959 roku będzie wybudowany nowy kościół

Kościół katolicki na Kubie rozpocznie budowę nowej świątyni - pierwszej od czasów rewolucji z 1959 roku

Kościół katolicki na Kubie rozpocznie budowę nowej świątyni - pierwszej od czasów rewolucji z 1959 roku. Według agencji informacyjnej Fides archidiecezja Hawana wybrała na miejsce budowy kościoła miasto w zachodniej części prowincji Pinar del Rio.

Według Jorge Enrique Serpa Pérez, biskupa diecezji Pinar del Rio, nowy kościół będzie poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusowemu, jego powierzchnia będzie liczyła około 200 metrów kwadratowych. Bedze się znajdował w centrum Sandino, jest to największe miasto w powyższej prowincji i będzie posiadał około 200 miejsc siedzących. Według danych z archidiecezji Hawana 60% mieszkańców Kuby (około 11,1 mln) jest wyznania rzymskokatolickiego, a w kraju znajduje się tylko 650 kościołów, 340 kapłanów i około 600 osób konsekrowanych.

Pozwolenie na budowę nowego kościoła wydano 9 września 2014 roku dzięki polepszeniu relacji pomiędzy Kościołem katolickim i rządem Kuby. To też sprawiło, że Kościół w tym kraju może odprawiać publiczne procesje, Wielki Piątek stał się świętem państwowym, prymas Kuby kardynał Ortega może skierować swoje przesłanie do kubańczyków za pomocą telewizji, a Kościół odzyskał niektóre miejsca modlitwy, które w przeszłości zagarnął rząd komunistyczny.

Budowa nowych kościołów jest jednym z wielu próśb Kościoła katolickiego, który pragnie odzyskać miejsce, potrzebne do wykonywania misji ewangelizacji.

Fides

Tł. mgr Marcin RakTwój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW