Ku wolności na osi Paryż – Warszawa
16 lut 2023Jeszcze nigdy w historii wolność nie była taką wartością, a jednocześnie nigdy jej obrona nie była tak ważnym zadaniem. Dlatego właśnie do Paryża zjechali się akademicy znad Wisły i wielu innym państw, aby wymienić się doświadczeniami i wskazać na nowe perspektywy.
– Dane zbierane przez PKWP nie pozostawiają złudzeń, w ostatnim roku w samej tylko Nigerii z rąk islamskich fundamentalistów zginęło 7 tys. osób. W poprzednich latach było to około 3 do 5 tys. każdego roku. Widać zatem, że zagrożenie wzrasta. Nie możemy udawać, że nic się nie dzieje – mówi ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW w Warszawie.
Podobne refleksje towarzyszyły wielu wystąpieniom uczestników Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Wolność w różnych obszarach życia społecznego”, która odbywa się w Paryżu 15 i 16 lutego. Goście z DR Konga, Francji, Włoch, Hiszpani, Czech i Polski starali zwrócić uwagę na ich zdaniem najistotniejsze problemy i wyzwania stojące przed społeczeństwami, które chcą budować swoją przyszłość w oparciu o wolność, także w aspekcie wolności religijnej. Niestety obraz wyłaniający się z tych refleksji nie jest optymistyczny. Jednak postawione diagnozy i poczynione obserwacje nie mają na celu pozostawianie w kręgu czarnowidztwa i braku nadziei – wręcz przeciwnie, powinny stanowić punkt wyjścia do podjęcia działań zmierzających do poprawy sytuacji.
Taką perspektywę widzi przed sobą powstałe przy UKSW w Warszawie Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej. Flagowym projektem tego ośrodka stało się kształcenie studentów pochodzących z krajów, gdzie wolność religijna jest zagrożona (głównie z Afryki). Dzięki olbrzymiemu wsparciu pana prof. Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki, w Polsce mogą zdobywać oni wiedzę, aby następnie powrócić do swoich ojczyzn i pracować nad poprawą ich przyszłości.
– Tylko edukacja jest dla nich szansą. Bez zrozumienia, dialogu, bez innej perspektywy, nie ma mowy o położeniu kresu nienawiści i przemocy. Polska posiada piękne tradycje w tym zakresie, przez wieki nasz kraj był gościnny dla muzułmanów – Tatarów, którzy do dziś ubogacają kulturalny pejzaż wschodnich ziem, czy Żydów, którzy od czasów Kazimierza Wielkiego współtworzyli polską rzeczywistość nadając jej niespotykanego charakteru– wyjaśnia ks. prof. Cisło. Wiele krajów afrykańskich zmaga się z licznymi trudnościami i problemami. Ciągłe wojny plemienne doprowadziły w wielu miejscach do nieodwracalnych skutków. Setki tysięcy musiało opuścić swoje domy, aby ratować życie. Afryka potrzebuje wykształconych ludzi, którzy będą mogli przygotować najmłodszych do walki o lepsze życie.
Dzięki projektowi w Polsce przez ten czas na UKSW w Warszawie podjęło naukę już 46 studentów, głównie z krajów afrykańskich. Tytuł magistra uzyskało 10 osób, licencjat obroniło 23, a studia doktoranckie zakończyło już 16. W czasie studiów mieszkają oni w Polsce, mają okazję poznać kraj, jego kulturę. Poza efektem edukacyjnym to doskonała forma promocji Polski za granicą.
Konferencja została zorganizowana przez Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW w Warszawie, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Uniwersytet Katolicki w Paryżu, Centre du Dialogue w Paryżu oraz Bibliotekę Polską w Paryżu.
Biuro Prasowe PKWP