Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Księża wykształceni dzięki Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Mała dotacja finansowa może być cenną inwestycją w przyszłość Kościoła powszechnego. Tak jest z pewnością w przypadku stypendiów i dotacji, które Pomoc Kościołowi w Potrzebie przydziela kapłanom na studia.

Te dotacje mają wielką wartość nie tylko dla setek studentów, którzy korzystają z nich co roku, ale także dla Kościoła w krajach, skąd oni pochodzą i dla krajów misyjnych. I to bynajmniej nie jest czymś niezwykłym, że nasi byli stypendyści stają się biskupami i przedstawicielami Stolicy Apostolskiej. Podobnie jak prałat Bernardito Auza, który dziś jest stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku, dzięki stypendium z PKWP, był w stanie uzyskać doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu. "Nigdy nie przestaję być wdzięczny PKWP za to ważne wsparcie, które pozwoliło mi uzyskać doskonałą formację i w ten sposób lepiej służyć Kościołowi", napisał do nas ten filipiński biskup.

Kolejnym ważnym przedstawicielem Kościoła, który korzystał ze stypendium PKWP w przeszłości jest abp Zbigniew Stankiewicz z Rygi na Litwie. Urodzony w 1955 roku w Lejasciems, małej polskiej wsi, studiował od 2002 do 2008 roku na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie uzyskał doktorat z teologii. "To czego się nauczyłem dzięki PKWP pozwoliło mi na uczenie dużej liczby studentów w czasie gdy byłem wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Rydze. A dzisiaj chcę zaoferować takie same możliwości kapłanom i zakonnikom z własnej diecezji. Bez dobrze wyszkolonych wykładowców nie mogę liczyć na dobrych kapłanów, wyposażonych w wiedzę, która pozwoli stawić czoła wyzwaniom dnia dzisiejszego", powiedział ksiądz arcybiskup.

A bp Vincent Harolimana Ruhengeri z Rwandy jest również byłym studentem wspieranym przez PKWP. "Natychmiast po uzyskaniu doktoratu z teologii moralnej na Uniwersytecie Gregoriańskim zostałem rektorem niższego seminarium w Nyundo. Dotacje jaką otrzymałem od PKWP wzbogaciła Kościół powszechny. Uczyłem wielu kleryków, którzy potem stali się kapłanami. Niech Bóg będzie pochwalony za wszystko, co udało mi się osiągnąć poprzez moją skromną posługę! Chcę podziękować dobroczyńcom PKWP, którzy w dalszym ciągu wspierają mnie w moich obowiązkach biskupich. Niedawno, dzięki wsparciu PKWP jeden z moich księży także uzyskał doktorat na Uniwersytecie w Louvain w Belgii", pisze bp Vincent w liście do PKWP.

Dzięki Darczyńcom w 2015 r. udało nam się wesprzeć 11 075 seminarzystów na całym świecie.

Autor: Marta Petrosillo

Tłumaczenie: Wiesław Knapik




Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW