Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Ks. Leszek Kryża TChr: Każdy pyta o to, kiedy to piekło się skończy

Gość na PolachW środowy wieczór w krakowskiej siedzibie Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” odbyło się spotkanie z cyklu „Gość na Polach”, tym razem poświęcone sytuacji Kościoła na Ukrainie. Zaproszenie do „Pól Dialogu” przyjęli ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP oraz Dorota Abdelmoula, dziennikarka KAI.

– Najważniejsza jest pamięć o tym, że ten konflikt na Ukrainie nadal trwa. Pamięć i obecność - mówiła podczas spotkania Dorota Abdelmoula. Dziennikarka w 2016 i 2017 roku przebywała na Ukrainie. Jak podkreśliła, ludzie, którzy tam mieszkają, bardzo często są niesłusznie oskarżani o kolaborowanie z okupantem. – W rzeczywistości to są ludzie, którzy tam zostali, bo nie mają dokąd uciec - mówiła.

Z kolei ks. Leszek Kryża TChr podkreślił, że mieszkańcy pragną tylko jednego - zakończenia wojny. – Zwykli, szarzy obywatele nie widzą szans na rozwiązanie tego konfliktu. Każdy pyta o to, kiedy to piekło się skończy, ale nikt nie potrafi dać na to pytanie odpowiedzi - mówił kapłan.

Prelegenci w swoim wystąpieniu zaznaczyli, że sytuacja obywateli na Ukrainie jest bardzo ciężka: – Ludzie nie wiedzą, czy kupić jedzenie, leki czy opłacić rachunki. Emerytura, w przeliczeniu na złotówki, sięga około dwustu złotych. A ceny można porównać do tych, które są w Polsce - mówili.

Nie zabrakło także słów o pomocy ze strony Kościoła. – Kościół w dużej mierze wyręcza władze na Ukrainie z pomocy humanitarnej dla najbardziej potrzebujących - mówiła Abdelmoula. Podkreśliła także, że bardzo istotne jest, aby wsparcie dla ofiar wojny płynęło systematycznie, przez cały rok. – Informacje o potrzebach staramy się zbierać od miejscowego duszpasterza i sióstr zakonnych, bo oni najlepiej wiedzą, czego w danej chwili brakuje - dodał ks. Kryża.

„Gość na Polach” to owoc współpracy Papieskiego Stowarzyszenia PKWP z krakowską redakcją "Gościa Niedzielnego”. Celem cyklicznych spotkań jest przybliżenie sytuacji z krajów objętych konfliktami zbrojnym oraz tych, gdzie chrześcijanie są zagrożeni.

Pola Dialogu znajdujące się w Krakowie przy ul. Stradomskiej 6 można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00 oraz w soboty od godziny 10:00 do godziny 14:00.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW