Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Ks. Jacques Hamel: przykład prostoty i autentyczności

Szósta rocznica zamordowania francuskiego kapłana z rąk dżihadystów.

ks. Jacques Hamel Zdj. ACN International / Ks. Jacques Hamel zamordowany 26 lipca 2016 r. w Normandii, Francja.

„Męczeństwo ks. Jacquesa Hamela zostało udowodnione” - mówi Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Paul Vigouroux, postulator procesu beatyfikacyjnego francuskiego kapłana, w szóstą rocznicę jego zabójstwa. Ks. Vigouroux wyjaśnia, że „była to śmierć gwałtowna i z premedytacją, spowodowana nienawiścią do wiary chrześcijańskiej. Policja francuska udowodniła, że tak właśnie było i zostało to włączone do jego akt”.

Ks. Jacques Hamel został zamordowany przez dwóch dżihadystów w swoim kościele parafialnym w Saint-Étienne-du-Rouvray w Normandii we Francji 26 lipca 2016 r. podczas odprawiania Mszy Świętej.

Sześć lat po zbrodni Watykan analizuje sprawę jego beatyfikacji, a kościół św. Szczepana w Saint-Étienne-du-Rouvray niedaleko Rouen, stał się miejscem pielgrzymek. „Wierni przybywają do kościoła lub do grobu ks. Hamela, w grupach lub pojedynczo” - mówi PKWP ks. Paul Vigouroux, duchowny z diecezji Rouen. Ta pobożność mówi również o tym, że do współczesnego człowieka przemawia osobowość prostego człowieka, który kochał swoją codzienność.

Do tej pory francuskiemu kapłanowi-męczennikowi przypisano już kilka cudów i uzdrowień - wyjaśnia postulator. „Jednym z przykładów jest osoba, która twierdzi, że została uzdrowiona po położeniu swoich sparaliżowanych rąk na grobie ks. Hamela. Mamy dokumentację od jej lekarza. Niewątpliwie istnieją elementy nadprzyrodzone, które zachęciły nas do dalszej pracy”.

Ks. Hamel został kilkakrotnie ugodzony nożem, w wyniku czeku zmarł. Po tej zbrodni diecezja rozpoczęła dochodzenie, zbierając dokumenty i zeznania, aby uzyskać fakty. Po zakończeniu tego etapu prac dokumentacja została wysłana do Rzymu, który opublikował dekret stwierdzający, że zachowano należyty proces i że sprawa jest badana. „Kościół nie lubi się spieszyć” - wyjaśnia ks. Vigouroux.

ks. Jacques Hamel Zdj. ACN International / Grób ks. Jacquesa Hamela w Saint-Étienne-du-Rouvray niedaleko Rouen stał się miejscem pielgrzymek.

Podczas Mszy św. za duszę francuskiego księdza 14 września 2016 r. papież Franciszek powiedział: „Dziś w Kościele jest więcej męczenników niż w pierwszych wiekach. Dzisiaj chrześcijanie są mordowani, torturowani, więzieni, zabijani, ponieważ odmawiają zaparcia się Jezusa Chrystusa. W tej historii dochodzimy do naszego ks. Jacquesa: jest on częścią tego łańcucha męczenników”.

Jacques Hamel urodził się 30 listopada 1930 r. w Darnétal na przemysłowych obrzeżach Rouen w Normandii. Został zamordowany w 58 roku kapłaństwa. Swoje życie poświęcił służbie innym, udzielając ślubów, chrztów i towarzysząc chorym. Prowadził aktywny dialog ekumeniczny i międzyreligijny, także ze wspólnotami muzułmańskimi i żydowskimi, które często odwiedzał.

Postulator jego procesu beatyfikacyjnego wyjaśnia, że jednym z głównych przesłań życia ks. Hamela jest prostota i autentyczność: „Nie starał się być w centrum uwagi, ani nie chciał być sławny”. Jednak przejdzie do historii jako pierwszy ksiądz zabity przez muzułmańskich ekstremistów w Europie Zachodniej w XXI wieku.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW