Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

ks. Ciaran O’Nuanain: Chcemy oddać hołd męczennikom z Salwadoru

ks. Ciaran O’Nuanain: Chcemy oddać hołd męczennikom z SalwadoruPapieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie współpracuje z projektem, którego celem jest upamiętnienie świeckich męczenników z Salwadoru.

Franciszkanin Tomás Ciaran O'Nuanain, irlandzki misjonarz w Salwadorze, jest współtwórcą projektu „Świadkowie Ewangelii”. Jego celem jest oddanie hołdu tym, którzy zostali zamordowani podczas krwawej wojny domowej w Salwadorze.

Salwador, najmniejszy kraj w Ameryce Łacińskiej, posiada obszerny katalog męczenników. Do tego grona zalicza się przede wszystkim błogosławiony arcybiskup Óscar Arnulfo Romero, zamordowany w 1980 r. podczas odprawiania Mszy Świętej. Arcybiskup niedawno został patronem Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Panamie w 2019 r. Papież Franciszek podkreślał jego zasługi w trakcie beatyfikacji w dniu 23 maja 2015 r. - Biskup Romero zwrócił szczególną uwagę na najuboższych i marginalizowanych. Wiedział, jak prowadzić, bronić i chronić swoje owce, pozostając wiernymi Ewangelii i w komunii z całym Kościołem. I to właśnie tym najuboższym i zmarginalizowanym twórcy projektu „Świadkowie Ewangelii” chcą poświęcić swoją uwagę. Według irlandzkiego misjonarza, o. O’Nuanain’a duchowieństwo Salwatoru w czasach abp Romero było całkowicie podzielone - wielu upolityczniło Ewangelię, twierdzi. - Silna mniejszość popierała biskupa Romero i jego walkę o prawa rolników. Dalsza część była temu przeciwna. Inni nie duchowni nie zajęli wyraźnego stanowiska. Ale wszyscy, którzy walczyli o godność najbardziej potrzebujących, byli zagrożeni i prześladowani.

Ojciec Tomás koordynuje projekt badawczy „Świadkowie Ewangelii”. Jak dotąd, udało się opublikować pięć książek na temat prześladowania duchownych w Salwatorze. Planowane jest wydanie kolejnych dziewięciu publikacji, jednej na każdą prowincję kraju. - Poprzez nasze starania chcielibyśmy oddać hołd męczennikom - mówi 73-letni franciszkanin.

ks. Ciaran O’Nuanain: Chcemy oddać hołd męczennikom z SalwadoruW ramach projektu informacje o męczenników świeckich są zbierane poprzez przeprowadzanie wywiadów i przeszukiwanie archiwów, ich historie są sprawdzane i spisywane tak, aby nie nie poszły w zapomnienie a jednocześnie były instrumentem badawczym Kościoła. Zebrano ponad 800 zeznań krewnych lub przyjaciół zamordowanych. Jedną z nich jest opowieść o Noé Arsenio Portillo López. Dwudziestoletni katechista był torturowany przez trzy dni. „Różne członki były odrywane z jego ciała jeden za drugim, zanim poniósł śmierć”, napisano w rozdziale projektu „Świadkowie Ewangelii”.

W liście duszpasterskim arcybiskup Jose Luis Escobar z San Salvador, przewodniczący Konferencji Episkopatu Salwadoru, wyraził podziękowanie za wysiłki zespołu badawczego koordynowanego przez księdza Tomása O’Nuanaina. - Ty i ja powinniśmy dawać świadectwo - powiedział również, że o O’Nuanain był pierwszym, który przeanalizował historie męczenników świeckich.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest jednym z współtwórców tego projektu, przyznając dotychczas 20 000 euro na jego rozwój. Marco Mencaglia, że misją Stowarzyszenia jest pomagać spojrzeć na historię, z dala od wszelkich urazów. - Chcielibyśmy promować prawdziwy pokój. Chcielibyśmy stanąć razem z kościołem Salwadoru i pokazać, że prosty i milczący akt tych tysięcy wierzących wciąż jest znacznie silniejszy i bardziej imponujący niż straszliwa przemoc, której doświadczyli - mówi.

Ojciec Tomás mieszka od 40 lat w Salwadorze. Z błyskiem w oczach wyjaśnia, dlaczego tyle lat posługuje w tym kraju. - Ludzie są tu tak dobrzy i weseli, że nie można ich zostawić - twierdzi. Przez dziesięć lat odwiedzał ponad 13 wiosek każdego miesiąca, które znajdowały się w niebezpiecznych i prawie niedostępnych obszarach, by zapewnić im opiekę duszpasterską.

tłum. Michał Kłosowski

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW