Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Kryzys w Wenezueli

Ojciec Irailuis GarciaKsięża w Wenezueli znów są w trudnej sytuacji - niedawno został zastrzelony ksiądz, któremu napastnik chciał ukraść samochód.

Kolejny kapłan został zamordowany w Wenezueli w wyniku konfliktu, który trwa w tym kraju. Ojciec Irailuis García z parafii Matki Bożej Fatimskiej został zastrzelony przez bandytów, którzy ukradli jego furgonetkę stojącą przy domu parafialnym. Miało to miejsce w poniedziałek 9 lipca. Śmierć kapłana została potwierdzona w komunikacie diecezji Barquisimeto na północnym wschodzie kraju. Wszyscy duchowni proszą o modlitwę w intencji zamordowanego kapłana.

Ze względu na brak wiarygodnych informacji trudno jest podać dokładną liczbę księży i zakonników, którzy zostali zamordowani od czasu rozpoczęcia konfliktu w Wenezueli. W marcu 2017 r. kolumbijski minister spraw zagranicznych wyraził smutek z powodu zabójstwa innego duchownego, ojca Diego Bedoyi Castrillóna, zamordowanego w Aragua w Wenezueli podczas ataku na klasztor wspólnoty zakonnej, w której przebywał.

W 2016 r. ojciec Darwin Antonio Zambrano Gámez padł ofiarą kradzieży, w wyniku której został zasztyletowany. Miało to miejsce w San Cristóbal na południowym wschodzie kraju.

We wrześniu 2014 r. ks. Reinaldo Alfonso Herrera Lures, kapelan wojskowy wenezuelskich sił zbrojnych, został porwany, a następnie zabity. W tym samym roku dwóch salezjanów –brat Luis Heriberto Sánchez oraz ojciec Jesús Erasmo Plaza – zostało dotkliwie pobitych. Niestety nie udało się ich uratować.

Źródła do których dotarło międzynarodowe stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) dodatkowo potwierdziły, że co najmniej trzech księży zginęło od początku 2017 r. z powodu braku niezbędnej pomocy medycznej, a kolejnych dziesięciu musiało opuścić miejsce swojego zamieszkania ze względu na zły stan zdrowia i brak wsparcia medycznego.

Arcybiskup José Luis Azuaje Ayala Maracaibo, przewodniczący Konferencji Episkopatu Wenezueli, podczas zgromadzenia biskupów, które miało miejsce w sobotę, 7 lipca, wyraził zaniepokojenie sytuacją w kraju,: -Po wyborach prezydenckich, które wzbudziły wiele wątpliwości, biorąc pod uwagę obecną sytuację kraju, ludzie zadają wiele pytań, takich jak: co będziemy teraz robić? Jaka jest ścieżka, którą powinniśmy kroczyć? Wielu stwierdza, że żyje w obliczu beznadziei i wielkiej niesprawiedliwości. Tysiące protestów, które mają miejsce każdego dnia, są świadectwem społecznego niezadowolenia. Obywatele są źli na system, który panuje w kraju, narzekają również na niekompetencję tych, którzy podejmują decyzje w sprawach publicznych. Te protesty wskazują na niepowodzenie modelu, który ludzie głośno potępiają już od wielu lat.

Ta niezwykle poważna sytuacja, w obliczu której stanęli kapłani w Wenezueli, wzbudziła wielką troskę papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN), dlatego też ACN wysłało apel do innych krajów o zwrócenie uwagi na problem w Wenezueli.

Pamiętajmy w modlitwie o Wenezuelczykach.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW