Kraków: Abp Marek Jędraszewski gościem w „Polach Dialogu”
23 kwi 2018Już 25 kwietnia o godz. 19:00 w krakowskich Polach Dialogu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Gość na Polach”. Tym razem zaproszenie przyjął metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.
– Bardzo się cieszymy, że metropolita krakowski przyjął zaproszenie do „Pól Dialogu”. Spotkanie będzie okazją do tego, aby zapytać naszego pasterza m.in. o dotychczasową posługę na terenie naszej diecezji – mówi ks. Rafał Cyfka, dyrektor krakowskiego biura PKWP.
Jak zapewniają organizatorzy, nie zabraknie także trudnych tematów: – Chcemy porozmawiać o prześladowaniach chrześcijan. To problem, który niestety wciąż jest aktualny w wielu krajach świa-ta. Publikowane przez nasze stowarzyszenie raporty nie pozostawiają złudzeń – w dzisiejszych cza-sach prześladowania na tle religijnym nie ustają, a wręcz przybierają na sile – dodaje ks. Cyfka.
Dyrektor krakowskiego oddziału PKWP podkreśla, że często słyszy pytania o to, w jaki sposób można pomóc prześladowanym braciom i siostrom. – To jedno z tych pytań, które pojawia się niemal podczas każdego ze spotkań, które organizujemy – mówi. Jak dodaje, to pokazuje, że los prześladowanych chrześcijan nie jest obojętny tym, którzy przychodzą na spotkania do „Pól Dialogu”, a inicjatywy, które organizuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, są potrzebne.
– Tylko w Syrii zrealizowaliśmy 143 projekty, a to wszystko w ciągu ostatniego roku. Jednak nasza pomoc nie kończy się tylko na Syrii, ale dociera także do wielu innych krajów – wyjaśnia ks. Cyfka.
Spotkanie z metropolitą będzie okazją do tego, aby zastanowić się, co jeszcze można zrobić dla tych, którzy codziennie stoją w obliczu prześladowań i wojny. – Przed Kościołem pojawiają się cią-gle nowe wyzwania. Również o tym chcemy porozmawiać z arcybiskupem – dodaje ks. Cyfka.
„Gość na Polach” to owoc współpracy Papieskiego Stowarzyszenia PKWP z krakowską redakcją „Gościa Niedzielnego”. Celem cyklicznych spotkań jest przybliżenie sytuacji z krajów objętych konfliktami zbrojnym oraz tych, gdzie chrześcijanie są zagrożeni.
KAI/Karolina Krawczyk