Kościół w Chile: Bycie Kościołem Nadziei w Czasach Wyzwań
27 sie 2024Po emocjonującej podróży do siedmiu diecezji w Chile, Rafael D’Aqui, koordynator projektów na Amerykę Łacińską w organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN), opowiada, jak Kościół staje się światłem i nadzieją w trudnych czasach.
Główne potrzeby chrześcijan w Chile
Kościół w Chile stawia czoła wielu wyzwaniom. W regionie Araucania, na przykład, dochodzi do licznych aktów przemocy w kontekście konfliktu z Mapuczami. Mapucze to rdzenni mieszkańcy południowego Chile, z których niewielka, radykalna grupa twierdzi, że broni swojej pradawnej ziemi. W wyniku tego konfliktu doszło do podpaleń kaplic, co bezpośrednio wpływa na lokalne wspólnoty, które tracą swoje miejsca kultu.
Na północy kraju, problem migracji jest szczególnie widoczny. Kościół pracuje z migrantami, uznając, że migracja jest ważnym elementem wzrostu i umacniania chrześcijańskich wspólnot.
Archidiecezja Santiago doświadcza stałej ekspansji swoich peryferii miejskich, co oznacza, że Kościół musi nieustannie dostosowywać swoje struktury i personel. Chile przechodzi kryzys na wielu płaszczyznach, ale Kościół postrzega te trudności jako szansę, by „przygotować sieci i wypłynąć na głębię”, stawiając czoła wyzwaniom z nadzieją i działaniem.
Poruszające doświadczenia z podróży
Podczas tej podróży szczególnie poruszające były świadectwa prawdziwego przebaczenia i nadziei. W diecezji Concepción, gdzie spalono jedną z kaplic, jedna z mieszkanek powiedziała, że mogą spalić wszystkie kaplice, ale nigdy nie ugaszą jej wiary. Z kolei w Santiago, podczas spotkania ze wspólnotą La Asunción, dowiedzieliśmy się o ogromnej nienawiści wobec Kościoła, która ujawniła się podczas zamieszek społecznych w 2019 roku. Mimo to, mieszkańcy z wielką troską i miłością zachowali obraz Chrystusa, który został uszkodzony podczas zamieszek, i gromadzą się wokół niego co poniedziałek, by modlić się za swoich napastników.
Zrobiło na mnie wrażenie, jak wielu biskupów, księży, a także osób zakonnych i świeckich, jest całkowicie oddanych pomocy ludziom. Ich pomoc wykracza poza podstawowe potrzeby. Jest prawdziwa troska o godność człowieka, ewangelizację i niesienie pociechy i nadziei, pomimo ograniczonych zasobów. Poruszyła mnie również silna obecność Kościoła w mniejszych miastach, gdzie brakuje sieci wsparcia, a mimo to kontynuują oni swoją pracę, wiedząc, że „żniwo jest wielkie, ale robotników mało”.
Wyzwania Kościoła w Chile i Ameryce Łacińskiej
W ostatnich latach w ACN zdefiniowaliśmy pięć podejść związanych z głównymi wyzwaniami w Ameryce Łacińskiej, które zaobserwowaliśmy również w Chile. Po pierwsze, jak być Kościołem i być obecnym w obszarach miejskiego wzrostu. W Ameryce Łacińskiej peryferie miast rozwijają się w znacznym tempie. Musimy upewnić się, że te nowe centra miejskie są odpowiednio obsługiwane, aby wiara była utrzymywana przy życiu w lokalnych wspólnotach chrześcijańskich.
Kolejną ważną kwestią są powołania. Z radością zauważyliśmy, że w Chile wiele się modli o powołania. Nie potrzebujemy tylko księży. Potrzebujemy także małżeństw, rodzin i młodych ludzi, którzy pytają siebie, czego Bóg od nich chce i jak mają żyć.
Trzecim wyzwaniem jest agresywny sekularyzm, który w Chile gwałtownie się rozwinął. Sekularyzm jest związany z silnym indywidualizmem, który jest obecny w chilijskim społeczeństwie. Można go przezwyciężyć jedynie dzięki wierze, która kieruje naszą uwagę na innych.
Czwarte wyzwanie dotyczy Społecznej Nauki Kościoła, czyli nauczania prawdziwej antropologii chrześcijańskiej. Piątym wyzwaniem jest nowa ewangelizacja. Około 50% katolików na świecie pochodzi z Ameryki Łacińskiej, ale mimo że jest wiele chrztów, niewielu ludzi interesuje się wiarą. Byłem zaskoczony, gdy podczas mojej podróży usłyszałem, że sekularyzacja zaszła w Chile tak daleko, że są katolickie szkoły, w których 80% dzieci nie jest ochrzczonych.
Jak można pomóc Kościołowi w Chile? Odpowiedź ACN
Pierwszym krokiem jest modlitwa i prośba do Ducha Świętego o łaskę odpowiedzi w twórczy sposób. Jeśli chodzi o ACN, pomagamy w obecności Kościoła. Na przykład co roku wspieramy około pięciu nowych projektów radiowych dla Ameryki Łacińskiej. Pomagamy również w dostarczaniu łodzi, aby duchowni mogli dotrzeć do wiernych mieszkających w Amazonii. Ponadto mamy projekty związane z publikacjami, które pomagają młodym ludziom poznawać Społeczną Naukę Kościoła, aby mogli żyć w sposób bardziej autentyczny.
Kościół jest nadzieją, a poprzez wyciągnięcie ręki do cierpiących towarzyszy im w miłości, dając otuchę tym, którzy jej potrzebują. W ACN chcemy wspierać tych, którzy dążą do czynienia dobra, dzięki pomocy naszych dobroczyńców.