Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Korea Północna: Urodziny Kima obchodzono z wielką pompą, ale nie rozdawano żywności

W Phenianie zorganizowano różnorodne formy celebracji: od festiwali kwiatowych dedykowanych odmianie begonii stworzonej, aby uczcić Kima, po dziecięce recitale. Jednakże po raz pierwszy od dziesięciu lat nie przekazano jałmużny w postaci żywności dla zwykłych ludzi. Jest to widoczna oznaka ostrego kryzysu, który dotknął ten uciśniony kraj.

Korea Północna świętowała ostatnio 69-te urodziny Kim Jong-Ila. Różnorodne przedstawienia i parady uświetniły obchody tej rocznicy. Organizowano festiwal zadedykowany odmianie begonii stworzonej specjalnie dla Kima oraz recitale chórów dziecięcych. Po raz pierwszy jednak od ponad dziesięciu lat nie rozdano specjalnych urodzinowych paczek żywności, co wskazuje na bardzo poważny kryzys w kraju.

Aparat politycznej propagandy stworzył legendę, według której Kim Jong-Il urodził się na świętej górze Pektu-san. W rzeczywistości przyszedł na świat we wsi na terenie Związku Radzieckiego, podczas gdy jego ojciec Kim Ir-Sen oczekiwał na objęcie władzy w komunistycznej Korei Północnej. Mimo wszystko podtrzymywana jest wersja o niemalże boskim pochodzeniu wodza, co ma pomóc reżimowi utrzymać się przy władzy.

Według oficjalnej północnokoreańskiej agencji prasowej samoloty rządowe dostarczyły prezenty dla ludności ośmiu wysp na Morzu Żółtym, zawierające cukierki, gumy do żucia i ciasteczka dla dzieci.

Jednakże, umiejscowiony w Seulu północnokoreański dziennik Daily NK (Dziennik Północnej Korei), zajmujący się uchodźcami z Korei Północnej twierdzi, że nie było żadnych darów żywnościowych. Zazwyczaj władze dostarczały pięcio-dziesięciodniową racje żywnościową składającą się z ryżu lub kukurydzy na 3 dni przed urodzinami wodza totalitarnego państwa. W tym roku nic takiego nie miało miejsca.

Podczas gdy, przeciętni Koreańczycy cierpią głód, drugi syn Kim Jong-Ila, Kim Jong-chul poleciał do Singapuru na koncert Erica Claptona, którego jest zagorzałym fanem. Wywiad Korei Południowej zidentyfikował go na widowni, ubranego w czarne spodnie i podkoszulek, otoczonego przez 20 ochroniarzy.

Kwestia sukcesji i przekazania władzy z ojca na syna jest w centrum wydarzeń. Pekin podobno zaaprobował już trzecią generację Kimów władających Korea Północną.

Meng Jianzhu, chiński Minister Bezpieczeństwa „ciepło pogratulował" Kim Jong-Ilowi ponownego wyboru na sekretarza generalnego Robotniczej Partii Korei (WPK) oraz Kim Jong-unowi wyboru na wiceprzewodniczącego Centralnego departamentu Wojskowości Robotniczej Partii Korei. Meng pochwalił również „udane rozwiązanie sprawy sukcesji dla koreańskiej rewolucji".

Przypuszcza się, że stanowiło to zielone światło dla 29-letniego następcy Kim Jong-Ila, do samodzielnej wizyty w Chinach w drugiej połowie lutego.

Podczas oficjalnej wizyty w Phenianie, Meng podpisał również traktat o bezpieczeństwie pomiędzy Chinami a Koreą Północną. (AsiaNews/PKWP/tłum. Helena Bulińska)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW