Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Korea Płn. poświęcona Maryi

Korea Północna: Kardynał Yeom ogłasza poświęcenie Phenianu Matce Bożej Fatimskiej i upamiętnienie prześladowań chrześcijan

Korea Płn. poświęcona Maryi

Diecezja Phenianu w stolicy Korei Północnej zostanie poświęcona Matce Bożej Fatimskiej. Zostało to ogłoszone przez kardynała Andrew Yeom Soo-junga, arcybiskupa Seulu, 25 czerwca podczas ceremonii upamiętniającej początek wojny 70 lat temu. Obecnie napięcia na półwyspie znów rosną.

Z tej okazji kard. Andrew Yeom Soo-jung mówił o znaczeniu pokoju i harmonii dla półwyspu koreańskiego, wspminając około trzy miliony ludzi, którzy zginęli podczas wojny wybuchłej 25 czerwca 1950 r. Tragedię, jaką ponieśli uchodźcy i dramat, którego doświadczyły rozdzielone rodziny, to owoce prześladowania chrześcijan przez reżim północnokoreański.

Ogłoszenie poświęcenia diecezji Pjongjang Matce Bożej Fatimskiej było punktem kulminacyjnym Mszy świętej w katedrze Myeong-dong w Seulu. W tym roku rozpoczęły się w tej świątyni modlitwy o pojednanie Koreańczyków.

Rocznica rozpoczęcia wojny przypada w szczególnie napiętym czasie, kiedy przywódcy reżimu północnokoreańskiego zerwali wszystkie kanały komunikacji z Południem, wysadzając 16 czerwca budynek w Kaesong, który służył jako wspólne biuro łącznikowe dla delegacji obu krajów.

Technicznie rzecz biorąc, oba kraje są nadal w stanie wojny, a reżim w Pjongjangu nieustannie zagraża rozwojowi pokojowych kontaktów poprzez eksperymenty dotyczące nowej broni masowego rażenia. Eskalacja napięć w ciągu ostatnich kilku tygodni przybliżyła możliwość bezpośredniej konfrontacji wojskowej i oznacza duży krok wstecz na drodze pojednania, którą oba kraje podążały od kilku lat dzięki porozumieniu zawartym w Deklaracji prezydenta Korei Południowej Moon Jae-in i przywódcę Korei Północnej Kim Jong-un w kwietniu 2018 r.

Kościół katolicki aktywnie wspiera proces pokojowy na półwyspie koreańskim. Na przykład codziennie w Korei Południowej odprawiana jest Msza święta w intencji pokoju; pierwsza odprawiona była w grudniu ubiegłego roku, a ostatnia będzie celebrowana 28 listopada. Ta niezbędna inicjatywa została przekazana podczas sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Korei Południowej w listopadzie ubiegłego roku.

Konflikt koreański jest jednym z najkrwawszych epizodów tzw. Zimnej Wojny, która podzieliła świat na dwie ideologiczne frakcje. Głównym zwolennikiem reżimu w Pjongjangu były Chiny, podczas gdy Stany Zjednoczone poparły reżim w Seulu. Zawieszenie broni zakończyło aktywne operacje bojowe w 1953 r., jednak praktycznie trwa stan wojny.

Oprócz stale obecnego niebezpieczeństwa konfliktu zbrojnego na półwyspie koreańskim oba kraje są również podzielone przez kwestię wolności religijnej. Według najnowszego raportu na temat prześladowań chrześcijan, opublikowanego przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) w październiku 2019 r., „Korea Północna jest powszechnie uważana za najbardziej niebezpieczne dla chrześcijan miejsce na świecie”. Wyznanie chrześcijańskie jest postrzegane jako „zachodnie”, jest „surowo karane” w tym kraju.

Według zeznań uchodźców z Korei Północnej chrześcijanie są aresztowani i poddawani są torturom, a wielu z nich jest wysyłanych do obozów, przeznaczonych głównie dla więźniów politycznych, gdzie są zobowiązani do wykonywania pracy przymusowej .

Według raportu opublikowanego przez PKWP „w tych obozach może być obecnych od 50 000 do 70 000 chrześcijan” - to prawie połowa przetrzymywanych tam więźniów. Chrześcijanie cierpią tam „pozasądowe wyroki śmierci, pracę przymusową, tortury, prześladowania, głód, gwałt, przymusową aborcję i przemoc seksualną”.

Ks. Andrzej Paś
PKWP

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW