Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Konferencja o odbudowie Równiny „świętych”

Konferencja Dyrektorów PKWPW dniach 26 – 28 września br. w Rzymie odbyła się konferencja dyrektorów PKWP i dotyczyła odbudowie domów na Równinie Niniwy w Iraku. W Konferencji wziął udział ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Cisło dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).

Uznając uniwersalne prawo każdego człowieka wysiedlonego do powrotu, trzy kościoły chrześcijańskie na Równinie Niniwy (syryjski Kościół Katolicki, syryjski Kościół Prawosławny i Kościół Chaldejski w Syrii), z pomocą PKWP, w lutym 2017 roku utworzyły Komitet Odbudowy Niniwy (NRC), aby wspólnie popularyzować wiedzę i informować o życiu chrześcijańskich społeczności na tym terenie. W jego skład wchodzi dziewięć osób, reprezentantów trzech wymienionych kościołów, oraz trzech ekspertów (m.in w zakresie komunikacji i zarządzania finansami). Komitet wspierany jest przez lokalnych architektów i inżynierów.

Konferencja Dyrektorów PKWPTrwający od wielu lat konflikt wojenny na Bliskim Wschodzie spowodował, że aktualnie jest zarejestrowanych 12 tys. rodzin chrześcijańskich (blisko 95 000 osób) pochodzących z Równiny Niniwy jako najbardziej potrzebujący pomocy. Żyją oni jako wysiedleńcy ze swoich domów w największym mieście tego regionu Erbilu oraz w sąsiednich miastach często w obozach dla uchodźców bądź w wynajętych domach. Wielu z nich chce powrócić do swoich domów. Zniszczenia są jednak znaczne: prawie 13 000 domów w dziewięciu chrześcijańskich osiedlach na Równinie Niniwy zostało spalonych lub całkowicie zniszczonych. Odbudowa tych domów została wyceniona na 250 mln dolarów (koszt odbudowy jednego domu ok. 20 tys USD). Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zobowiązało się do pomocy finansowej renowacji pierwszych 100 domów, tym samym wspierając pierwszych wysiedleńców z Równiny Niniwy. Inne ciągle czekają na pomoc.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera NRC poprzez informowanie o problemie oraz organizując kampanie gromadzące fundusze.

Konferencja na temat odbudowy domów a tym samym umożliwienia powrotu do historycznych ziem chrześcijańskich ich dawnych mieszkańców spotkała się z wielkim zainteresowaniem hierarchów Kościoła katolickiego oraz dziennikarzy z całego świata.

W konferencji udział wzięli: kard. Pietro Parolin - Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Mauro Piacenza – Penitencjariusz Większy Stolicy Apostolskiej, Louis Sako – Patriarcha chaldejski z Iraku oraz wielu biskupów z Bliskiego Wschodu a także liczni przedstawiciele świata mediów oraz PKWP.

Równina Niniwy jest historycznym i biblijnym miejscem pochodzenia wielu postaci związanych z początkami Chrześcijaństwa. Jest terenem od zawsze zamieszkałym przez chrześcijan. Zachęcamy do włączenia się w odbudowę miejsca gdzie są korzenie chrześcijaństwa.

Więcej informacji https://www.nrciraq.org

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW