Kobiety w służbie Bogu
08 mar 2019Międzynarodowy Dzień Kobiet jest wyrazem szacunku oraz przypomnieniem walki o ich prawa. Chcemy dziś wspomnieć o ok. 660 tys. kobiet na całym świecie, które swoje życie poświęciły służbie bliźnim – siostrach zakonnych.
W okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN) kieruje uwagę społeczeństwa na te niezwykłe kobiety i wzywa do ich wsparcia.
– Czym byłby Kościół i społeczeństwo bez sióstr zakonnych? – pyta prezes wykonawczy ACN dr Thomas Heine-Geldern i dodaje: „Kiedy w danym kraju jest konflikt, rząd sobie nie radzi, organizacje pozarządowe odchodzą z powodu napiętej sytuacji, na miejscu zawsze zostają siostry zakonne”.
Nikt dzisiaj nie wyobraża sobie przedszkoli, sierocińców, szkół, placówek medycznych czy parafii bez sióstr zakonnych. Do tego trzeba dodać jeszcze ich modlitewne zaangażowanie i troskę. Papież Franciszek nazwał siostry zakonne „sercem modlitwy” Kościoła.
– Każdy, kto pokłada swoją nadzieję w modlitwach sióstr, wie jak wielkie wsparcie duchowe otrzymuje – dodaje prezes Heine-Geldern.
Pomoc dla 11 tys. sióstr zakonnych w 85 krajach
Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspomaga niemal 11 tys. sióstr zakonnych w 85 krajach na całym świecie. „Poza finansowaniem działalności charytatywnej, w wielu przypadkach dbamy również o ich utrzymanie, przykładem są siostry w Europie Wschodniej, gdzie nie mają żadnego źródła dochodu” – wyjaśnia Regina Lynch, kierownik projektów ACN.
Inne obszary wsparcia to formacja młodych sióstr zakonnych, odbudowa zniszczonych klasztorów, a także wsparcie logistyczne.
– Bez sióstr zakonnych niemożliwe byłoby funkcjonowanie Kościoła w krajach dotkniętych wojną. To są ciche bohaterki, które nie boją się ani prześladowań, ani śmierci – zaznacza Regina Lynch. Co roku otrzymujemy tragiczne doniesienia o siostrach, które zginęły podczas służby bliźnim.
Przypominamy, że trwa nasza całoroczna akcja – „Cicha i wierna obecność”, której głównym celem jest wsparcie sióstr klauzurowych. Każda z mniszek raz w roku otrzymuje ofiarę pieniężną na umowną „tonę węgla”. Jest to kwota 250 euro. Jednak nasza pomoc nie kończy się na jednorazowym wsparciu. Oprócz tego częściowo finansujemy renowacje klasztorów, kościołów przyklasztornych oraz kaplic. Wymieniamy okna, montujemy windy, dostosowujemy domy do potrzeb starszych i schorowanych sióstr.
Wszystkim Kobietom życzymy błogosławieństwa Bożego na każdy dzień!