Kirgistan: Stypendia mszalne dla czterech księży
02 cze 2021Kilkuset katolików żyje w dużym rozproszeniu, stanowiąc niewielką mniejszość.
Zdj. ACN International / Wspólnota katolicka w Kirgistanie, 2019 r.
Kirgistan jest jedną z republik Azji Środkowej, graniczącą od południowego wschodu z Chinami. W 1991 roku, po upadku Związku Radzieckiego, kraj ten uzyskał niepodległość. Duża jego część jest górzysta, a długie zimy przynoszą mroźne temperatury do minus 40° C, zamiecie i burze śnieżne oraz w wielu miejscach lawiny.
Na terytorium o powierzchni blisko 200 tys. km² mieszka około 6,3 miliona osób, należących do różnych grup etnicznych i religijnych. Ponad 75% ludności wyznaje islam i choć większość kirgiskich muzułmanów jest generalnie tolerancyjna, w ostatnim czasie pojawiły się oznaki rosnącej radykalizacji wśród młodszych wyznawców Allaha. Około 20% ludności to rosyjscy prawosławni, a pozostałe 5% stanowią należący do innych wyznań (w tym katolicy) lub niepraktykujący żadnej religii.
Kilkuset katolików żyje w Kirgistanie w dużym rozproszeniu, stanowiąc niewielką mniejszość i dość niejednorodną grupę. Większość ma korzenie ukraińskie, polskie lub niemieckie, ale są też katolicy koreańscy i rosyjscy.
Istnieją trzy parafie i 20 mniejszych wspólnot, w których gromadzą się wierni. Często w danej wiosce jest to tylko jedna katolicka rodzina, oddzielona kilometrami od innych współwyznawców. Księża pracują bardzo ciężko, aby służyć nawet tym odizolowanym i odległym skupiskom parafian. Obecnie zarówno wszyscy oni jak i pracujące w kraju siostry zakonne pochodzą z zagranicy i jak dotąd nie było żadnych powołań miejscowych. Sprawy dodatkowo skomplikowała pandemia, ponieważ niektórzy z tych zagranicznych misjonarzy nie mogli wrócić do Kirgistanu i utknęli w swoich krajach. Czterech księży, którzy obecnie mieszkają w Kirgistanie, jest całkowicie uzależnionych od pomocy z zewnątrz.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie pragnie pomóc tym czterem duchownym i wspiera ich poprzez stypendia mszalne o łącznej wartości 4 tys. euro na najbliższy rok.