Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Katolicki patriarcha obrządku koptyjskiego: Pokonać nadużycia władzy i religii

Nadużycia władzy i religii doprowadziły Egipt na skraj wojny domowej. Tę informację przekazał patriarcha Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego - Ibrahim Isaac Sedrak podczas spotkaniu z przedstawicielami Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Patriarcha Sedrak jest głową Kościoła Katolickiego obrządku koptyjskiego w Egipcie od połowy stycznia. Jego dokładne słowa brzmiały: "Rewolucja miała dwie fazy: prezydent Hosni Mubarak musiał ustąpić w 2011 r., ponieważ nadużył swojej władzy. Następnie prezydent Muhammad Mursi został demokratycznie wybrany na urząd, ale wbrew temu, co obiecał, nie reprezentował interesów narodu egipskiego, ale interesy Bractwa Muzułmańskiego. Religia została wykorzystana do celów politycznych. Ponieważ, jest to dokładnie to, czego nie chcą Egipcjanie, dlatego też jego usunięcie ze stanowiska zostało dobrze przyjęte przez większość ludzi".

Według patriarchy Sedraka, niestabilność polityczna w ostatnich miesiącach jeszcze bardziej pogarsza trudną sytuację gospodarczą i społeczną w Egipcie. "Wzmacnia to siły ekstremistyczne, zwłaszcza w południowej części kraju". Podczas zamieszek, które miały miejsce po odsunięciu prezydenta Mursiego od władzy, grupy islamistyczne wybrały sobie na cel ataków kościoły i instytucje kościelne. Do tej pory zostało zniszczonych ponad 80 budynków. "To był atak na Egipt. Nie domagamy się odwetu, bo to doprowadziłoby do wojny domowej", podkreślił przywódca Kościoła koptyjskiego, mającego około dwieście tysięcy wiernych, który jest w jedności z Kościołem rzymskokatolickim. Koptyjski Kościół Katolicki utrzymuje wiele instytucji społecznych i charytatywnych w całym Egipcie, w tym 170 szkół, które są otwarte dla wszystkich Egipcjan, niezależnie od ich przynależności religijnej. Około 90 % Egipcjan jest sunnitami. Około 10 % to chrześcijanie, z których około 90 % należy do Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

PKWP (tł. W. Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW