Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Kardynał Schöenbor: YOUCAT jest cudem

Wywiad z kardynałem Schöenborem z Austri.

PKWP: Eminencjo, co Ks. Kardynał sądzi o ŚDM w Rio de Janeiro?

Kardynał Schönborn: Jestem po raz drugi w Brazylii. Pierwszy raz byłem tu w 1996 roku i widzę, że ten kraj jest pełen życia, a Kościół przeżywa pewnego rodzaju eksplozję witalności. Widzę wiele nowych, rozwijających się społeczności w Brazylii. Słyszę i widzę, że jest wiele wyzwań, wiele problemów społecznych, ale mam wrażenie, że chrześcijanie, a szczególnie Kościół katolicki w tym kraju jest w stanie z pomocą Boga, a także z pomocą i z inspiracji Papieża Franciszka dokonać w Brazylii prawdziwej nowej ewangelizacji. Podam w tym miejscu jeden tylko przykład: kiedy byłem tutaj pierwszy dzień, poszedłem do jednego z dużych kościołów tutaj w Rio i ku mojej radości i zdumieniu, widziałem tak wielu młodych ludzi trwających naprawdę w głębokiej modlitwie. I miałem wrażenie, że dla nich, modlitwa jest naturalną częścią ich życia, jest zintegrowana z ich życiem, i stąd wiążę tak duże nadzieje z tym krajem. Tak więc mogę tylko wychwalać Boga za wszelkie dobro, które rośnie w tym kraju, a szczególnie jestem wdzięczny za Pomoc Kościołowi w Potrzebie i jej wspaniałą działalność.

PKWP: Wasza Eminencja właśnie odwiedził nasze stoisko, gdzie promowany jest YOUCAT. Czy może Ksiądz Kardynał powiedzieć coś więcej na temat jego pochodzenia i co sądzi o jego promocji na ŚDM w Rio w 2013 roku?

Kardynał Schönborn: YOUCAT to rodzaj cudu. On się wydarzył, po prostu się zdarzył . Było kilkoro ludzi, którzy mieli odwagę, aby spróbować stworzyć za pomocą wspaniałego Katechizmu i Kompendium Kościoła Katolickiego, prawdziwy katechizm dla młodzieży. I tak jak Ojciec Święty Benedykt XVI powiedział w przedmowie, na początku miał w sobie wielkie wątpliwości co do możliwości stworzenia takiego Katechizmu. Ale potem zdarzył się cud i zobaczył ten katechizm i wówczas powiedział, że YOUCAT jest takim cudem. Jego wsparcie od samego początku było bardzo, bardzo ważne. Zachęcał do realizacji tego pomysłu. I dzięki Jego zachętom, wiele przeszkód, których nie brakowało, można było przezwyciężyć. Myślę, że dzięki błogosławieństwu Papieża Benedykta XVI, ten katechizm stał się ogromnym sukcesem na całym świecie: 27 tłumaczeń, a może do tej pory jeszcze więcej, i w ten sposób może realizować się dzieło o jakim zawsze Bł. Jan Paweł II marzył: nowa ewangelizacja. Z młodymi, dla młodych i przez młodych. YOUCAT jest po prostu błogosławionym dziełem.

PKWP: Wasza Eminencjo, 1 500 000 egzemplarzy YOUCAT zostało rozprowadzonych za darmo przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie wśród młodych Brazylijczyków. Co Ksiądz Kardynał sądzi o tej inicjatywie?

Kardynał Schönborn: Po pierwsze chciałbym powiedzieć, że papież Benedykt XVI podkreślił, aby YOUCAT był rozdawany wszystkim młodym ludziom jacy pojawili się w Madrycie, i to był prezent od Pomocy Kościołowi w Potrzebie dla papieża Benedykta, ponieważ ta organizacja przekazała dużą darowiznę na ten cel w 2011 r . Można było w ten sposób przekazać 1 000 000 egz. katechizmu YOUCAT młodym osobom, przetłumaczony na główne języki świata, a teraz w Brazylii przekroczono zdecydowanie tę liczbę z Madrytu ponownie dzięki Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Myślę, że O. Werenfried w niebie prawdopodobnie jest wdzięczny za tak duży dar od tak wielu osób. Nalegał na katechezę, która była podstawą jego pracy. Myślę, że przeżywałby wielką radość i byłby szczęśliwy, i tak zapewne jest rzeczywiście, widząc wielki sukces YOUCAT nie tylko w Brazylii.

PKWP (tł. W. Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW