Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Kamerun: Pomoc dla dzieci żyjących na uchodźstwie

KamerunStowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie  wspiera edukację tych, którzy zostali wygnani przez terrorystów.

W 2014 roku w Nigerii terroryści z islamskiego ugrupowania terrorystycznego "Boko Haram" porwali 276 uczennic w wieku od 16 do 18 lat. Cały świat śledził na bieżąco to tragiczne wydarzenie, co potwierdza od 2 do 3 milionów postów na Tweet'erze, wśród których znajduje się wypowiedź Pierwszej Damy USA Michelle Obamy. To porwanie nie było tylko jedynym incydentem ze strony tej organizacji terrorystycznej. W ciągu ostatnich sześciu lat terroryści z Boko Haram dokonywali napadów na wioski w Nigerii i sąsiednich krajach. Według UNICEF w wyniku tych ataków około 2,1 milionów ludzi straciło dach nad głową, z których 1,6 milionów to dzieci. Większość uchodźców z północnej Nigerii uciekło do Kamerunu. Znaczna liczba mieszkańców Kamerunu, szczególnie ci, którzy mieszkają przy granicy z Nigerią, doświadczyła ataków ze strony Boko Haram. Ci ludzie stali się uchodźcami wewnętrznymi.

Nazwa „Boko Haram” znaczy w dosłownym tłumaczeniu: „Zachodnia edukacja jest zakazana”. Szczególnym celem ataków ze strony terrorystów z tej organizacji terrorystycznej stały się szkoły. Te ataki miały tragiczne skutki, jeśli chodzi o edukację dzieci w Kamerunie. Wiele szkół, które padły ofiarą ataków ze strony Boko Haram, utraciło kadrę nauczycielską. We wrześniu 2014 r., kiedy uczniowie rozpoczynają nowy rok szkolny, 173 szkoły podstawowe pozostały zamknięte. W rezultacie około 25 000 dzieci nie ma miejsca na kontynuację lub rozpoczęcie edukacji. Wielu z tych uczniów i uczennic udało się do diecezji Maroua-Mokolo po pomoc. Z tego powodu powstała ogromna potrzeba przekazania dodatkowych funduszy na edukację.

Diecezja Maroua-Mokolo pod przewodnictwem biskupa Bruno Ateba Edo i Wikariusza Apostolskiego Monsignor Gilbert Damba odpowiedziała na prośby o pomoc dla dzieci. Dzięki pomocy udzielonej przez Stowarzyszenie Papieskie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, kameruńska diecezja zapewni przybory szkolne i stypendium dla 1000 dzieci żyjących na uchodźstwie. Te dzieci znajdują się w grupie najbardziej potrzebujących, a połowę z nich stanowią dziewczynki.

Dzięki pomocy ze strony PKWP diecezja Maroua-Mokolo jest wstanie udzielić wsparcia dzieciom także w innych dziedzinach, włączając w to wydanie oficjalnych dokumentów dla dzieci, takich jak akt urodzenia. Dzieci, które są najbardziej zszokowane atakami ze strony Boko Haram, otrzymają pomoc psychologa. Stypendia diecezjalne otrzymają uczniowie z około 50 szkół podstawowych i średnich. Diecezja Maroua-Mokolo powiększy również placówki edukacyjne w swoich katolickich szkołach przez wybudowanie pięciu sal lekcyjnych. Pomoc udzielana dla dzieci żyjących na uchodźstwie przez kameruńską diecezję pokazuje, że edukacja jest wyrazem miłości Chrystusa do każdego dziecka i osoby.

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie udzieliło wsparcia w wysokości 75 000 €.


Autor: Maria Lozano
Tłumaczenie: Marcin Rak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW