Izrael: «Co nas czeka w przyszłości?»
22 cze 2015Po pożarze w Katolickim Klasztorze Rozmnożenia Chleba i Ryb w Izraelu wzrasta niepokój.
Po celowo wywołanym pożarze, prawdopodobnie przez żydowskich ekstremistów, w Katolickim Klasztorze Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabgha (Izrael) wzrasta niepokój wśród chrześcijan z Ziemi Świętej. Podczas czwartkowej rozmowy z PKWP biskup pomocniczy łacińskiego patriarchy Jerozolimy William Shomali okazał zdziwienie. Biorąc pod uwagę serię podobnych incydentów z zeszłych lat, bp. Shomali stwierdził: «Chodzi o prawdziwą eskalację przemocy przeciw chrześcijanom: od małego podpalenia, które powoduje niewiele strat do większego pożaru, a ostatnio podpalenia, które miało na celu wywołanie większych szkód, a nawet śmierci. Możemy teraz zadać sobie pytanie: co nas czeka w przyszłości?».
Ogień został podłożony przez nieznanych sprawców w porannych godzinach w czwartek na terenie klasztoru zamieszkałego przez benedyktynów języka niemieckiego. Ogień uszkodził część kościelną oraz klasztorną; niektóre elementy budowli spaliły się doszczętnie. Zakonnik i jedna wolontariuszka zostali przewiezieni do szpitala, prawdopodobnie nawdychali się dymu, ale już są w lepszym stanie. Klasztor z kościołem Rozmnożenia Chleba i Ryb, gdzie upamiętnia się jeden z cudów Jezusa, jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez chrześcijan miejsc kultu w Ziemi Świętej. Znajduje się bezpośrednio nad Morzem Galilejskim (Jezioro Tyberiadzkie). Już w kwietniu zeszłego roku zespół budowli klasztornych był celem ataków wandali; żydowscy ekstremiści uszkodzili i sprofanowali krzyże oraz ołtarze na zewnątrz klasztoru.
W przypadku ostatniego pożaru podpalacze pozostawili napis po hebrajsku na jednej ze ścian klasztoru: «fałszywe bóstwa zostaną zniszczone». To cytat z modlitwy żydowskiej. Dlatego policja podejrzewa o napad żydowskich ekstremistów i prowadzi śledztwo w tej sprawie.
Ten czyn został potępiony przez władze izraelskie. Prezydent Reuven Rivlin zadeklarował w czwartek w oficjalnym komunikacie, że ta okropna profanacja historycznego i świętego miejsca modlitwy to atak na samo życie w Izraelu: «Izrael jako państwo i jako społeczeństwo jest zobligowane do obrony i zachowania miejsc świętych wszystkich religii».
Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że to atak przeciwko «nam wszystkim». «W Izraelu, praktykowanie i wolność wyznania to podstawa społeczeństwa, dodatkowo chroniona prawem. Odpowiedzialni za tą zbrodnię otrzymają karę zgodną z prawem. W naszej kulturze nie ma miejsca na nienawiść i brak tolerancji», deklaruje Netanjahu.
Wielu ministrów i posłów Knesetu wyraziło się w podobny sposób. Konferencja katolicka ordynariuszy z Ziemi Świętej w czwartek zakomunikowała o przestępstwie, które godzi we wspólną egzystencję wspólnot religijnych na terenie Ziemi Świętej. «Widząc powagę tych czynów, domagamy się, aby śledztwo zostało przyspieszone i aby wymierzono sprawiedliwość odpowiedzialnym za ten akt wandalizmu». (http://fr.lpj.org/2015/06/18/incendie-criminel-a-tabgah-communique-de-lassemblee-des-ordinaires-catholiques/)
Bp. Shomali w rozmowie z PKWP stwierdza, że «skłania się ku tej myśli, że ten pożar był wywołany przez jakąś małą i agresywną organizację. Nie można mierzyć wszystkich izraelitów tą samą miarą, bo wśród nich są i ci liberalni i tolerancyjni, inni mniej i w końcu również ci, którzy nienawidzą innowierców. Mam jednak obawy co do tego, że może wzrasta liczba radykałów i stopień ich nietolerancji».
Fundacja «Pomoc Kościołowi w Potrzebie» uczestniczyła w budowie nowego kompleksu klasztoru zakończonej w 2012 roku. Budowa nowego klasztoru w miejscu zagrożonym trzęsieniami ziemi była niezbędna, ponieważ stary budynek z lat 50 XX wieku został zbudowany bez fundamentów i groził zawaleniem. Dzięki wsparciu PKWP udało się sfinansować budowę klimatyzowanej kaplicy wewnątrz klasztoru; w lecie temperatury dochodzą tu do 50 stopni w kościele, a w związku z dużą liczbą odwiedzających jest zazwyczaj spory hałas, ta kaplica pozwala zakonnikom oddalić się od zgiełku i modlić w ciszy.
PKWP
Tłum. es-pl: Aneta Piechnik