Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Irakijczyk ratujący bezcenne starożytne księgi przed niszczycielskim działaniem ISIS, nominowany do nagrody UE

Chaldejski arcybiskup Mosulu Najeeb MICHAEEL znalazł się w gronie trzech finalistów, którym Parlament Europejski przyzna Nagrodę im. Sacharowa. Decyzja zostanie ogłoszona 22 października.

Irakijczyk ratujący bezcenne starożytne księgi przed niszczycielskim działaniem ISIS, nominowany do nagrody UEO. Najeeb Michaeel OP (wyświęcony na chaldejskiego arcybiskupa Mosulu i Akra 25 stycznia 2019 r.) uratował tę i tysiące podobnych cennych starożytnych ksiąg z Mosulu w Iraku, tydzień przed tym jak ISIS zajęło miasto w sierpniu 2014 roku. / Zdj. ACN International, 2017 r.

„Kiedy Państwo Islamskie dotarło do Mosulu w sierpniu 2014 r., Arcybiskup Mosulu, wielebny Najeeb Michaeel, zapewnił ewakuację chrześcijan oraz wyznawców katolickich Kościołów Wschodnich do irackiego Kurdystanu i zabezpieczył ponad 800 historycznych rękopisów pochodzących z okresu od XIII do XIX wieku. Te rękopisy zostały później zdigitalizowane i wystawione we Francji i Włoszech. Od 1990 r. przyczynił się do zabezpieczenia 8 000 kolejnych rękopisów i 35 000 dokumentów Kościoła Wschodniego” – czytamy na stronie internetowej PE.

Z kolei Regina Lynch, szefowa projektów Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), mówi: „Cieszymy się niezmiernie, że abp Najeeb Michaeel został nominowany do tej ważnej nagrody. To wspaniała okazja, aby uhonorować i docenić odważną pracę osoby, która była niezachwianym obrońcą naszego chrześcijańskiego dziedzictwa na tej starożytnej ziemi. Nagroda podkreśla wysiłki duszpasterza, który w obliczu barbarzyństwa uratował historyczne rękopisy. Trzeba pamiętać, że są one niezwykle ważne w pomaganiu irackim wspólnotom chrześcijańskim w utrzymaniu żywej kultury i dziedzictwa pomimo wszystkich przeciwności”.

Najeeb Michaeel jest dominikaninem. Jeszcze zanim został ustanowiony arcybiskupem Mosulu, podczas spotkania z delegacją PKWP w czasie jej wizyty w Erbilu w 2017 r., pokazał zbiory i wyjaśnił w jaki sposób je ratował: „Tuż przed przybyciem ISIS i zajęciem naszej ziemi, naszego klasztoru, przeczuwałem, że stanie się coś bardzo niebezpiecznego wymierzonego przeciwko nam. Dlatego postanowiłem przenieść wszystkie te księgi do wielkiej ciężarówki i wywieść je z Doliny Niniwy i z Mosulu, a następnie umieścić je tutaj, w Erbilu, w Kurdystanie. To dla nas bardzo ważne, aby ocalić nasze dziedzictwo i zachować je dla przyszłych pokoleń. Wspólnota chrześcijańska tu, w Iraku, nie jest nową wspólnotą. Jest bardzo stara, ma prawie 2000 lat. Wśród zbiorów mamy wiele gramatyk i słowników pochodzących z XII-XIII wieku, przede wszystkim w języku aramejskim, czyli języku Jezusa Chrystusa. Jest to nasz język ojczysty. Jesteśmy dumni, że posiadamy te księgi. Jak również wiele muzułmańskich zbiorów z Quran, Hadis, Alfiya Ibn Malik oraz kilka manuskryptów jezydzkich”.

Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli jest przyznawana co roku przez Parlament Europejski. Została ona ustanowiona w 1988 roku, aby uhonorować osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Nazwano ją na cześć sowieckiego fizyka i politycznego dysydenta Andrieja Sacharowa. W ubiegłych latach nominowano m.in. patriarchę Louisa Sako oraz Asię Bibi. W 2019 r. nagrodę otrzymał Ilham Tohti, ujgurski ekonomista walczący o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW