Irak: Więcej rozlanej chrześcijańskiej krwi w Mosulu
10 sty 2013Chrześcijański student został zabity przez bombę umieszczoną w samochodzie, dzień po tym jak zostało znalezione ciało 54-letniego chrześcijańskiej nauczycielki, Shdha Elias, której podcięto gardło.
Morderstwa osób ze wspólnoty chrześcijańskiej, są ilustracją rosnącego napięcia w mieście i na terenie całego kraju, z powodu walki o władzę i kontrolę nad poszczególnymi częściami kraju, jaką toczą między sobą sunnici, szyici, Kurdowie, Arabowie i Turkmeni.
Z powody złego stanu zdrowia prezydenta, Jalala Tarabani po ciężkim ataku serca jaki przeszedł w zeszłym miesiącu i utrzymującej się niepewności politycznej, bardzo szybko rośnie napięcie w całym kraju. Niezdolność rządu centralnego w Bagdadzie do radzenia sobie z atakami terrorystycznymi również nie pomaga w uspokojeniu tej napiętej sytuacji.
Jak powiedziały agencji AsiaNews lokalne źródła, w Mosulu, przed supermarketem w al Alamia, niedaleko miejskiej uczelni wybuchła rano 08 stycznia bomba umieszczona w samochodzie.
W wyniku wybuchu został zabity Ayyoub Fauzi Auyyoub Al Sheikh, chrześcijański student medycyny, który w tym roku miał skończyć studia medyczne. Naoczni świadkowie twierdzą, że zginął natychmiast, a dziesiątki innych osób zostało rannych. Eksplozja spowodowała również poważne szkody materialne.
Przez ostatnie dwa tygodnie, atmosfera w mieście jest coraz gorsza, tym bardziej, że pomiędzy administracją lokalną a centralnym rządem w Bagdadzie trwa ostra rywalizacja.
Gubernator miasta, Athil Al Nujjaifi jest członkiem islamskiej partii związanej z Bractwem Muzułmańskim. Jest także bratem Ussama Al Nujjaifi, marszałka Zgromadzenia Narodowego.
Jak wyjaśnił ekspert do spraw Iraku: „sunnici przy poparciu Kurdów kontrolują miasta Anbar, Diala, Salah addin’, Tikrit, Mosul i Kirkuku. Ich sojusz jest w opozycji do premiera Nouri al Maliki, który jest szyitą. Ich celem jest doprowadzenie do podziału kraju na enklawy”.
Mniejszości są największymi przegranymi, w tym chrześcijanie, którzy nie mają zaplecza politycznego ani partii, która mogłaby bronić ich interesów.
Od czasu amerykańskiej inwazji z 2003 r., która doprowadziła do upadku Saddama Husajna, wspólnota chrześcijańska w Iraku stracił więcej niż połowę swych członków.
W przypadku chrześcijańskiej nauczycielki, której ciało znaleziono 07 stycznia, inne anonimowe źródła donoszą, że „żyła ona sama” i była łatwym celem dla przestępców, dlatego też została prawdopodobnie zabita w czasie napadu. W przeszłości, Mosul był również świadkiem zamordowania innych ważnych chrześcijańskich postaci, w tym uprowadzonego bp. Faraj Rahho i ks Ragheeda Ganni.
AsiaNews (tł. W. Knapik)