Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Irak: „Stypendia Papieża Franciszka”

Dzięki PKWP ponad cztery razy więcej studentów na uniwersytecie w Erbilu!

Dzięki PKWP ponad cztery razy więcej studentów na uniwersytecie w ErbiluZdj. CUE Erbil, ACN International / Studenci podczas pracy w laboratorium Katolickiego Uniwersytetu w Erbilu (CUE), Irak.

Niespełna rok po historycznej wizycie papieża Franciszka w Iraku, pomimo trudności związanych z pandemią, pierwsza grupa studentów zaczęła korzystać ze „Stypendiów Papieża Franciszka”, ufundowanych przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). Dzięki nim Uniwersytet Katolicki w Erbilu (CUE) będzie mógł przyjąć ponad cztery razy więcej chrześcijańskich studentów niż dotychczas. Współpraca pomiędzy PKWP i Katolickim Uniwersytetem w Erbilu pomaga budować bardziej obiecującą przyszłość dla irackich chrześcijan i członków innych mniejszości na północy kraju.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) będzie pierwszym i głównym darczyńcą, i przeznaczy na sfinansowanie „Stypendiów Papieża Franciszka” ponad 1,7 miliona dolarów. W ciągu czterech lat skorzysta z nich 150 studentów, z których przynajmniej 90% to chrześcijanie. Wielu z nich to uchodźcy wewnętrzni, którzy w 2014 roku zostali wypędzeni ze swoich domów przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego. Początkowo program stypendialny papieża Franciszka miał zostać uruchomiony jesienią 2021 r., ale z powodu pandemii i po historycznej wizycie papieskiej w Iraku został przesunięty na 2022 r.

Rok akademicki 2022/2023 pod szyldem „Stypendium Papieża Franciszka” rozpoczęła grupa 128 studentów, w tym 113 chrześcijan, 12 Jazydów i 3 muzułmanów. PKWP wspiera również zakwaterowanie w pobliżu uniwersytetu 12 młodych kobiet i 2 młodych mężczyzn pochodzących z Równiny Niniwy.

„Model Katolickiego Uniwersytetu w Erbilu motywuje całą rodzinę, by zamiast emigrować, pozostali w Iraku. Dzieci otrzymają doskonałe wykształcenie, które pozwoli im zdobyć pracę i zapewni przyszłość w ojczyźnie, a tym samym będą mogły utrzymać siebie i swoich rodziców” - mówi arcybiskup Bashar Warda z Erbilu, założyciel uczelni.

„Jeśli młodzi chrześcijanie będą mieli możliwość zdobycia dobrego wykształcenia, wtedy pozostaną w kraju. PKWP zrobiło już wszystko, co możliwe, aby pomóc wyznawcom Chrystusa pozostać w Iraku - w minionych latach inwestowaliśmy w odbudowę ich domów, kościołów i niezbędnej infrastruktury. Teraz nadszedł czas, aby zainwestować w młodych ludzi” - powiedział ogłaszając projekt w marcu 2021 roku Thomas Heine-Geldern, prezydent wykonawczy PKWP.

Na CUE studiuje obecnie 280 studentów czterech roczników, którzy pragną uzyskać stopień naukowy na różnych kierunkach: od architektury i Medycznych Nauk Laboratoryjnych (MLS), po rachunkowość i język angielski. Więcej specjalności, takich jak np. farmacja, zostanie otwartych w przyszłym roku, dając studentom, którzy chcieliby się tutaj uczyć, jeszcze większy wybór. Najważniejsze jest jednak to, że młodzi ludzie mają tu kontakt z chrześcijańskim etosem i katolicką nauką społeczną, której nie znajdą nigdzie indziej w Iraku.

Od momentu założenia w 2015 r. Uniwersytet Katolicki w Erbilu odniósł wielki sukces i jest już na 41 miejscu wśród 250 instytucji szkolnictwa wyższego w Iraku. Arcybiskup Warda ma nadzieję, że w ciągu kilku lat wejdzie do pierwszej dziesiątki. Cała nauka i studia odbywają się w języku angielskim. W kraju, który wciąż odbudowuje się po prawie dwóch dekadach konfliktów i prześladowań, oprócz jakości akademickiej cennym owocem uniwersytetu jest promowanie jedności społecznej i harmonii międzyreligijnej.

„Dziękuję wszystkim biurom PKWP pracującym niestrudzenie na całym świecie, a także wszystkim darczyńcom, którzy pomogli młodym chrześcijanom w Iraku mieć nie tylko prawo, ale i możliwość zdobycia wyższego wykształcenia. To daje im i ich rodzinom nadzieję na przyszłość. Dziękuję wszystkim członkom Katolickiego Uniwersytetu w Erbilu, dzięki którym udało się to osiągnąć w czasie pandemii” - powiedział abp Bashar Warda.

Thomas Heine-Geldern zauważa, że uczelnia jest odpowiednim sposobem na podtrzymanie dziedzictwa wizyty papieża Franciszka: „Wierzymy, że ten projekt będzie wspierał przesłanie Ojca Świętego na rzecz integracji społecznej i pojednania. Uniwersytet jest zbudowany wokół różnorodności. Tutaj młodzi ludzie różnych wyznań mogą nauczyć się żyć razem w harmonii”.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW