Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Irak: Spotkanie młodzieży przynoszące nadzieję

„Mamy Jezusa Chrystusa. Mamy unikalną kulturę, którą chcemy pielęgnować”.

IrakZdj. ACN International / Spotkanie Młodych w Ankawie (AYM) 2019 r.

Ponad 1700 młodych ludzi ze wszystkich stron Iraku zgromadzi się na największym tego rodzaju chrześcijańskim festiwalu młodzieżowym, który odbywać się będzie w dniach 1-3 września br. W trzydniowym Spotkaniu Młodych w Ankawie (AYM) uczestniczą młodzi ludzie z tak odległych miejsc jak Zakho na dalekiej północy, Basra na skrajnym południowym wschodzie i Sulaymaniyah położone blisko wschodniej granicy Iraku. Ze względu na liczbę zarejestrowanych uczestników tegoroczny AYM będzie największym w historii (pierwszy odbył się w 2013 r.).

Festiwal młodzieżowy sponsorowany jest przez różne organizacje, w tym katolicką organizację charytatywną Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). Program spotkania odbywającego się w pobliżu Erbilu w kurdyjskiej części północnego Iraku, obejmuje Mszę Świętą, spowiedź, rekolekcje, seminaria, debatę, katechezę i inną edukację chrześcijańską.

Organizator wydarzenia, ksiądz Dankha Joola, powiedział PKWP, że wydarzenie jest kluczowe dla odbudowy Kościoła po okupacji Daesh (ISIS) w Iraku (2014-16), podczas której chrześcijanie, Jazydzi i inne mniejszości doświadczyły ludobójczej przemocy:.

„Poprzez zgromadzenie się w tak dużej liczbie, będziemy mogli powiedzieć: 'Jesteśmy tutaj, istniejemy, mamy rolę do odegrania w tym kraju' - to jest tak ważne, gdy pomyśli się o tym, jak bardzo ucierpieliśmy w ciągu ostatnich kilku lat.

Pragnę podziękować wszystkim w PKWP za pomoc w realizacji tego wydarzenia, ponieważ wspierając je, zachęcacie ludzi, by pozostali tutaj i dawali świadectwo wiary.

Owszem, mamy problemy w naszym kraju, zgadza się, mamy konflikty, ale mamy Jezusa Chrystusa. Mamy unikalną kulturę, którą chcemy pielęgnować”.

AYM rozpoczyna się nabożeństwem chóralnym obejmującym starożytne hymny, a kończy się Mszą Świętą, podczas której homilię wygłosi abp Mitja Leskovar, nuncjusz apostolski w Iraku.

Ks. Joola, który jest wicerektorem Uniwersytetu Katolickiego w Erbilu, jednego z głównych miejsc, gdzie odbywa się AYM, powiedział, że liturgiczny starożytny język aramejski, którym posługiwał się Jezus Chrystus, był niewątpliwie atrakcją dla młodych uczestników:

„Szczególnie od czasu COVID, widzieliśmy, że to, czego młodzi ludzie pragną, to modlitwa, spowiedź, tradycyjne hymny - wydaje się, że Coronavirus uczynił ich bardziej religijnymi, chcącymi bardziej zaangażować się w Kościół”.

Dla osób rozeznających swoje powołanie do kapłaństwa czy zakonu, podczas AYM przewidziano też wizyty w kościołach i klasztorach.

Młodzi ludzie poprowadzą również dyskusje na temat swoich nadziei związanych z Kościołem, tego, jak chrześcijanie powinni korzystać z mediów społecznościowych i jak inspiruje ich przesłanie chrześcijaństwa.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW