Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Irak: rośnie brak bezpieczeństwa

Wywiad z chaldejskim patriarchą Louisem Raphaëlem I Sako

Patriarcha Sako urodził się w północnym Iraku w 1948 roku. Pod koniec stycznia 2013 r. jako arcybiskup Kirkuku został mianowany patriarchą Babilonu . Nowy patriarcha wybrał imię Louis Raphaël I.

Eminencjo, od wielu miesięcy słyszymy niepokojące doniesienia o przemocy i terrorze w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie . Jak Wasza Eminencja ocenia tę sytuację ?

Patriarcha Louis Raphaël I Sako : "W Iraku , w Syrii , a nawet w Libanie i Jordanii daje się odczuć napięcie i niepewność. Fundamentalizm rośnie w siłę i jest coraz większym wyzwaniem. Wielu obawia się tego co może nastąpić w przyszłości. W Iraku sytuacja znacznie się pogorszyła i można odczuć coraz większy brak bezpieczeństwa. Ludzie giną w eksplozjach bomb, a ich domy są zniszczone. Nawet jeśli jest to konflikt między sunnitami i szyitami, to również chrześcijanie muszą obawiać się ataków. Niektórzy już opuścili kraj , inni jeszcze zostali ale czekają z niepokojem na przyszły rozwój wypadków".

Co to oznacza dla całego regionu ?

Patriarcha Louis Raphaël I Sako : " Niepewność i brak perspektyw. Miesiąc temu odwiedziłem uchodźców w Turcji. Teraz byłem na wizycie duszpasterskiej w Libanie, gdzie jest bardzo wielu chrześcijańskich uchodźców, którzy są pozbawieni nadziei i nie wiedzą, gdzie mają się udać. Staramy się ich wspierać, aby przywrócić im nadzieję".

Co to konkretnie oznacza?

Patriarcha Louis Raphaël I Sako : " Wiele rodzin cierpi z powodu codziennych trudności. W Bagdadzie, na przykład, podzieliliśmy główne seminarium na mieszkania i udostępniliśmy je dla potrzebujących rodzin i młodych par, które chcą wziąć ślub, tak aby mogły się one tutaj zatrzymać na jakiś czas".

Na czym mogłaby polegać fundamentalna zmian na Bliskim Wschodzie?

Patriarcha Louis Raphaël I Sako : "Rozwiązanie jest możliwe, jeśli uda nam się razem w atmosferze dialogu i zaufania, a nie militarnej przemocy, doprowadzić do reform, jeśli na Bliskim Wschodzie zagwarantowane zostaną prawa człowieka , tak jak ma to miejsce w krajach zachodnich. Nasze rządy zobowiązały się również do tego , ale robią niewiele, aby to osiągnąć".

Co może zrobić Zachód? Niektóre kraje, na przykład, zadeklarowały swoją gotowość do przyjęcia uchodźców ...

Patriarcha Louis Raphaël I Sako: "Państwa zachodnie nie powinny zachęcać chrześcijan do opuszczenia regionu. Zamiast tego mogliby pomóc w projektach mających na celu zatrzymanie ludzi na tym terenie, zwłaszcza na wsi. Odwiedziłem 40 wiosek w północnym Iraku. Ludzie nie mają bardzo dużych potrzeb i głównie chodzi o lekarstwa, przedszkola, nasiona do wysiewu, środki transportu, miejsca pracy".

PKWP (tł. W. Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW