Irak: nowy arcybiskup daje nową nadzieję
19 cze 2019Był zwykłym duszpasterzem sprawującym swoją posługę w Londynie, jednak postanowił wrócić do Iraku, by zostać biskupem i służyć ludziom, którzy uniknęli ludobójstwa, które zgotowało lokalnej społeczności – Daesh (tzw. Państwo Islamskie).
Ks. Nizar Semaan został wyświęcony na arcybiskupa w kościele, który został zbezczeszczony przez ekstremistów z Daesh (ISIS), chcących zniszczyć wszystkie ślady chrześcijańskiej obecności na Równinie Niniwy.
Nowy arcybiskup, który przez 14 lat był duszpasterzem katolickim w Londynie, teraz przewodniczy starożytnej społeczności chrześcijańskiej o orientalnym obrządku, która powoli wraca do życia, po ponad dwóch latach po tym, jak siły Daesh zostały ostatecznie pokonane.
Zwracając się do Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN) po nabożeństwie, nowy arcybiskup powiedział: „Obiecuję pracować ramię w ramię z ludem dla dobra tego miasta i diecezji. To jest wola Boża i ja ją przyjmuję taką, jaką jest. Zrobię, co w mojej mocy, aby urzeczywistnić wolę Bożą w mojej służbie. To jedyna rzecz, którą zamierzam uczynić”.
Nabożeństwo odbyło się w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Qaraqosh (Baghdeda), świątynia została w części wyremontowana dzięki funduszom płynącym z ACN International. W tym rejonie większość chrześcijańskich świątyń zostało zniszczonych przez ISIS.
We wspomnianej ceremonii, która odbyła się 7 czerwca br. wzięło udział ponad 600 osób. W Qaraqosh znajduje się największa syryjska wspólnota katolicka na Równinach Niniwy, jest to część regionu, w którym mówi się, że chrześcijaństwo istnieje tu od I wieku n.e. Warto dodać, że po tym, jak Daesh najechało na te tereny w 2014 r. ok. 50% chrześcijańskich rodzin, które przez konflikt musiało opuścić swoje domy, powróciło do lokalnej społeczności, aby ją odbudować.
Arcybiskup, którego diecezja obejmuje Kirkuk na południu, aż do Dohuk na północy i który obejmuje cały pół-autonomiczny region Kurdystanu w Iraku, został wyświęcony na biskupa przez Józefa III Younana, katolickiego patriarchę Syryjskiego Antiochii.
Irak od dawna jest krajem priorytetowym dla Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Z pomocą i wsparciem naszych dobroczyńców zapewniamy chrześcijanom niezbędną pomoc w nagłych wypadkach, umożliwiając im bezpieczny powrót, odbudowę życia i przywrócenie społeczności chrześcijańskiej w tym kraju.