Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Irak: "Nadal się boimy".

Pomimo wyzwolenia Równiny Niniwy, chrześcijanie boją się tam wracać.

Podczas wizyty w siedzibie Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), syryjski katolicki arcybiskup Mosulu, Yohanna Petros Mouche wyraził ubolewanie z faktu, że chrześcijanie wciąż boją się wracać do swoich wiosek, pomimo wyzwolenia równiny Niniwy. Powiedział, że nie jest "jasne", kto ma zapewnić im bezpieczeństwo w wyzwolonych wioskach i że czują się "zdradzeni" przez rząd.

Pomimo faktu, że tzw. Państwo Islamskie pod względem militarnym zostało "pokonane" i wypchnięte z tego regionu, to jednak ideologia fanatycznych muzułmanów pozostaje. Tak więc, w październiku, dwa dni po tym, jak centralny rząd iracki wprowadził zakaz sprzedaży alkoholu na terenie całego kraju, chrześcijanin, który zajmował się sprzedażą alkoholu, został zamordowany przez fanatycznych muzułmanów w miejscowości Qaraqosh. Ksiądz Biskup powiedział, że chrześcijanie byli także w "szoku", gdy dowiedzieli się, że około 75 procent domów w wyzwolonych wioskach chrześcijańskich zostało spalonych przez miejscową muzułmańską ludność. "Dlaczego ci ludzie, z którymi byliśmy powiązani, to zrobili? Zadajemy sobie pytanie, czy to był ich sposób powiedzenia nam, że zostaniemy spaleni, jeśli wrócimy", powiedział arcybiskup. "Boimy się, że będziemy musieli dalej żyć z tymi ludźmi. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy wyzwolenia, i wiele oób chce od razu powrócić do swych miejscowości, ale najpierw muszą oni uzyskać gwarancje swego bezpieczeństwa ". Ksiądz Arcybiskup jednak podkreślił, że jest wielką radością to, że teraz, po wyzwoleniu, istnieje przynajmniej możliwość powrotu chrześcijan na równinę Niniwy i dalszego świadczenia o Chrystusie w naszym kraju.

Abp Mouche podziękował wszystkim dobroczyńcom PKWP i poprosił o dalsze wsparcie. "Prosimy, aby wszyscy nadal byli solidarni z nami i wspierali nas swymi modlitwami i pomocą materialną, abyśmy mogli kontynuować dawanie świadectwa wierze chrzecijańskiej na tych terenach".

W czasie Adwentu i Bożego Narodzenia PKWP prosi o wsparcie dla mniejszości chrześcijańskich będących w potrzebie w Syrii, Iraku i Libanie, aby umożliwić im pozostanie w ich ojczyznach. PKWP utworzyło stronę, gdzie przekazuje informacje o tym, co dzieje się z chrześcijanami w Syrii i Iraku, o obecnie zakończonych z powodzeniem projektach i gdzie zaprasza do modlitwy i kieruje prośby o wsparcie finasowe: http://acninternational.org/.

Autor: Eva Maria Kolmann

Tłumaczenie: Wiesław Knapik

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW