Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Irak: Biskupi dziękują PKWP

Chcielibyśmy wam podziękować za pomoc jakiej udzieliliście naszej wspólnocie w tym trudnym dla nas czasie, kiedy to tysiące chrześcijańskich rodzin, między czerwcem a sierpniem 2014, zmuszonych było do opuszczenia domów i porzucenia swego dobytku.

IrakBiskupi iraccy podziękowali międzynarodowej organizacji dobroczynnej "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" (PKWP) za utworzenie placówek edukacyjnych dla dzieci uchodźców. Biskupi katoliccy z północnego Iraku zwrócili się do PKWP ze słowami podziękowania niedługo przed rocznicą ucieczki ponad 120 000 chrześcijan. W dwóch diecezjach chaldejskich i jednej diecezji syryjsko-katolickiej, zostały zbudowane dzięki środkom od PKWP szkoły. Do ich konstrukcji użyto płyt ściennych i dachowych. Mają one przyjąć dzieci i młodzież, którzy zeszłego roku musieli razem z rodzicami znaleźć schronienie przed naporem grupy terrorystycznej "Państwo islamskie".

"Chcielibyśmy wam podziękować za pomoc jakiej udzieliliście naszej wspólnocie w tym trudnym dla nas czasie, kiedy to tysiące chrześcijańskich rodzin, między czerwcem a sierpniem 2014, zmuszonych było do opuszczenia domów i porzucenia swego dobytku z powodu ataków Państwa islamskiego", mówił Bashar Matti Warda, arcybiskup Ebril. "Jesteśmy szczególnie wdzięczni, za utworzenie pięciu placówek edukacyjnych dla naszych uczniów z chaldejskiej archidiecezji Ebril. Szkoły te powstały w mieście Ankawa". Jak powiedział arcybiskup, w dwóch z pięciu szkół, kształcić się będą również studenci między 18 a 25 rokiem życia, którzy również zmuszeni byli do ucieczki. Wśród nich będą nie tylko chrześcijanie, ale także muzułmanie i jazydzi.

Również chaldejski biskup miast Zakho i Amadiya, Rabban Al Qas, zwrócił się ze słowami podziękowania do Pomoc Kościołowi w Potrzebie. "Diecezja Zakho i Amadiya będzie odpowiedzialna za administrację szkół przeznaczonych dla dzieci uchodźców. Bardzo wam dziękujemy za waszą pomoc i przyjaźń. Obejmujemy modlitwą hojnych darczyńców i prosimy też o modlitwy za nas, Bóg wam wszystkim błogosławi w Swojej trosce i miłości".

IrakJedna z placówek znajduje się pod odpowiedzialnością archidiecezji syryjsko-katolickiej miast Mossoul, Kirkuk i Kurdystan. Arcybiskup Yohanna Petros Mouché napisał ostatnio do PKWP te słowa: "Jesteśmy bardzo wdzięczni za waszą pomoc, za zbudowanie szkoły w mieście Dahuk. Jest to ogromne wsparcie dla naszych uczniów".

Budując szkoły kontenerowe, PKWP nie chciało dopuścić, żeby dzieci uciekinierów były pozbawione możliwości kształcenia na bliżej nieokreślony czas. W sumie, przewiduje się, że szkoły, których obecnie jest osiem, będą kształcić około 7 200 uczniów, w większości chrześcijan. Nauczania podjęli się profesorowie pochodzący z miast chrześcijańskich zajętych obecnie przez Państwo Islamskie. Rząd w Bagdadzie, zobowiązał się utrzymywać kadrę nauczycielską. W salach szkolnych będą odbywać się również katechezy oraz inne aktywności proponowane przez Kościół.

Od sierpnia 2014, PKWP przeznaczyła ponad 8 milionów euro, żeby pomóc chrześcijanom prześladowanym w Iraku. Poza zbudowaniem szkół, środki te pozwoliły także na zakup przyczep mieszkalnych oraz środków spożywczych.

PKWP

Tł. Marta Musiał

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW