Irak: Batnaya Dzień Zmartwychwstania Pańskiego
26 kwi 2022Jedna ze wspólnot chrześcijańskich w Iraku miała w te Święta Wielkanocne dodatkowe powody do radości! Jej kościół został otwarty po raz pierwszy od czasu zbezczeszczenia budynku przez bojowników Daesh (ISIS) prawie osiem lat temu!
Zdj. ACN International / Msza święta w chaldejskim kościele katolickim św. Kyriakosa w Batnaya podczas Wielkanocy 2022 r.
W 2014 r. kościół św. Kyriakosa w Batnaya został zdewastowany, posągi i ołtarz pozostały w gruzach. W brutalny sposób świętymi rekwizytami obrzucano świątynie. Natomiast pobliską kaplicę Niepokalanego Poczęcia ekstremiści zniszczyli antychrześcijańskimi graffiti. Wypisywali hasła, niektóre w języku niemieckim, które brzmiały następująco: „O, wy, niewolnicy Krzyża, zabijemy was wszystkich… Wy, brudasy, nie należycie do tego miejsca”. Nie pozostawili w spokoju nawet zmarłych, niszcząc nagrobki na pobliskim cmentarzu.
Do czasu pokonania Daesh i ogłoszenia miasta wolnym od przemocy, Batnaya została niemal zrównana z ziemią, stając się najbardziej zniszczonym spośród kilkunastu chrześcijańskich miast i wsi na historycznej Równinie Niniwy.
Zdj. ACN International / Odbudowa kościoła św. Kiryakosa w Batnaya Zdjęcia pokazujące zniszczenia i uszkodzenia kościoła po atakach ISIS i wyzwoleniu.
Katolicka organizacja charytatywna Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) podjęła zakrojony na szeroką skalę program renowacji i odbudowy w ramach inicjatywy mającej pomóc mieszkańcom Batnaya w masowym powrocie. PKWP, która wspiera prześladowanych i innych cierpiących chrześcijan, pomogła w naprawie dwóch przedszkoli w Batnaya, a także dominikańskiego klasztoru św. Klary, sali parafialnej, biblioteki i plebani.
Kościół św. Kyriakosa i pobliska kaplica, które otrzymały dofinansowanie w wysokości 242 000 euro, stanowiły centralny punkt programu renowacji PKWP. Dzięki temu wsparciu pracę są już bliskie zakończenia odbudowy kościoła. Odbudowa została wstrzymana na czas Wielkiego Tygodnia, aby umożliwić odprawienie nabożeństw, pierwszych od sierpnia 2014 r., a frekwencja na sobotniej Wigilii Paschalnej, upamiętniającej zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, wyniosła ponad 500 osób.
Jak powiedział PKWP diakon Basim z parafii Batnaya: „Wszyscy byliśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy przyjść do kościoła na nabożeństwa wielkanocne”. Ks. Basim, który ma dwie córki, 11-letnią Teresę i 8-letnią Weronikę, i który uczy języka angielskiego w miejscowej szkole średniej, dodał: „Tak ciężko pracowaliśmy, aby dotrzeć do tego etapu, a miejsce było tak pełne, że ludzie byli w nawach bocznych”.
Zauważając, że kościół św. Kyriakosa jest jednym z największych kościołów w diecezji, biskup koadiutor Thabet Al Mekko z Alqosh powiedział PKWP: „Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie za wszelkie wsparcie, jakiego nam udzieliliście”.
Ks. Basim powiedział, że ma nadzieję, iż prace przy kościele św. Kyriakosa zostaną zakończone w lipcu, w rocznicę powstania kościoła, który pochodzi sprzed wielu wieków, ale został odnowiony w 1944 roku.
Irak pozostaje dla PKWP krajem priorytetowym. Projekty organizacji charytatywnej są ukierunkowane na ochronę obecności chrześcijan w tym kraju – ich liczba została zdziesiątkowana, z ponad miliona 20 lat temu do zaledwie 150 tys. obecnie.