Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Irak: Ankawa - ojczyzna chrześcijan

Utworzono „największy chrześcijański okręg na Bliskim Wschodzie”.

Irak - abp SemaanZdj. ACN International / Syryjsko - katolicki arcybiskup Nathaniel Nizar Semaan, Ankawa, Irak.

Syryjskokatolicki arcybiskup Nathaniel Nizar Semaan z Adiabene powiedział Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), że jest „zachwycony” faktem, iż rząd w kurdyjskim północnym Iraku czyni z przedmieść Erbilu, Ankawy, samodzielny okręg administracyjny. Hierarcha uważa, że krok ten ma decydujące znaczenie dla zabezpieczenia przyszłości Kościoła w tym kraju.

Decyzja Masroura Barzaniego, premiera Kurdyjskiego Rządu Regionalnego, będzie oznaczała, że mieszkańcy Ankawy - zamieszkanej przez 60 tys. chrześcijan - będą mieli zdecentralizowaną władzę w zakresie wyboru przywódców cywilnych, takich jak burmistrz, a także uprawnienia w zakresie bezpieczeństwa i pomocy społecznej. Do tej pory Ankawa, która jest w 80 procentach chrześcijańska, była dzielnicą Erbilu.

Dziękując KRG za „wykonanie tego gestu”, arcybiskup Semaan, który ma swoją siedzibę w Ankawie, powiedział PKWP: „Decyzja o uczynieniu z Ankawy oddzielnego okręgu będzie, mamy nadzieję, ważnym krokiem naprzód zarówno dla regionu, jak i dla przyszłości chrześcijaństwa w Iraku”.

W sierpniu 2014 r. po inwazji Daesh (ISIS) z pobliskiej Równiny Niniwy uciekło blisko 120 tys. mieszkańców, którzy znaleźli schronienie w Ankawie - populacja chrześcijan w tej dzielnicy Erbilu z dnia na dzień dramatycznie wówczas wzrosła. Po militarnej klęsce Daesh, duża liczba osób powróciła do swych domów, lecz wielu chrześcijan pozostało w Ankawie.

Premier Barzani ogłosił w tym tygodniu, że „Ankawa będzie największym chrześcijańskim okręgiem na Bliskim Wschodzie”. Nastąpiło to wkrótce po spotkaniu z arcybiskupem Semaanem i innymi biskupami, w tym chaldejskim katolickim arcybiskupem Basharem Wardą z Erbilu i syryjsko-prawosławnym arcybiskupem Nicodemusem Sharafem. Biskupi przedstawili Barzaniemu pisemną prośbę o przyznanie Ankawie, jak to określił arcybiskup Semaan, „specjalnego statusu” ze względu na wzrost liczby ludności.

Podkreślając, że status dystryktu nie zamieni Ankawy w chrześcijańskie getto, abp Semaan mówił o tym, że obszar ten jest częścią „trójkąta” ośrodków chrześcijańskich, obejmującego miasta Qaraqosh i Alqosh, położone na Równinie Niniwy. Dodał: „Ankawa, stając się oddzielnym okręgiem, pomoże nam świadczyć o naszej wierze wobec całego Iraku, pokazując, że wciąż mieszkają tu chrześcijanie”. Nie zapraszamy ludzi z Równiny Niniwy, aby przyjechali i zamieszkali tutaj [w Ankawie], ale zawsze są tu mile widziani. Lepiej, jeśli przyjadą [do Ankawy], niż opuszczą Irak”.

Wyrażając swoje uznanie dla decyzji o uczynieniu z Ankawy okręgu, Nadine Maenza, przewodnicząca amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) stwierdziła: „Zachęcająca jest zapowiedź Maroura Barzaniego, że oddadzą Ankawę pod administracyjną kontrolę jej chrześcijańskich mieszkańców z możliwością ... <bezpośredniego kształtowania swojego losu>”.

PKWP priorytetowo traktowała wsparcie dla chrześcijan w północnym Iraku, zapewniając pomoc humanitarną po inwazji Daesh, odbudowując domy i kościoły, a obecnie wspierając studentów uniwersytetu i opiekę medyczną w rejonie Erbilu, jak również opiekę duszpasterską w Kurdystanie i na Równinie Niniwy.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW