Indonezja: Muzułmańscy przywódcy doprowadzili do zamknięcie kościoła
23 mar 2011Zeznania muzułmańskiego fundamentalisty doprowadziły do zamknięcia kościoła protestanckiego w Sleman Regency, w prowincji Yogyakarta.
Muzułmański lider doprowadził do zamknięcia protestanckiego kościoła posługując się rożnymi naciskami i groźbami, twierdząc, że został on zbudowany bez zezwolenia, a także oskarżając pastora o próby nawracania muzułmanów. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Lokalne źródła twierdzą, że pastor był rzecznikiem dialogu międzyreligijnego oraz wspomagał finansowo pięcioro muzułmańskich dzieci bez intencji nawracania ich. Wszystko wydarzyło się w wiosce Sleman Regency na wyspie Java. Protestancki kościół El-Shaddai został zamknięty, po spotkaniu jakie odbyło się za zamkniętymi drzwiami między pastorem a lokalnymi władzami.
Władze działały pod presją lokalnego lidera muzułmańskiego, człowieka bez przeszłości, zwanego Turmudi. Podżegając lokalną ludność doprowadził do tego, że wstrzymano w tej prowincji aktywność chrześcijan. Przywódca muzułmański twierdził, że kościół nie posiada oficjalnych zezwoleń na budowę, wymaganych w Indonezji. Dodatkowo chrześcijanie, którzy chcą zbudować kościół muszą zdobyć 60 podpisów lokalnych mieszkańców oraz uzyskać zgodę władz samorządowych. Spełnienie nawet wszystkich wymagań nie daje jednak gwarancji, że kościół zostanie wybudowany. Lokalne władz niejednokrotnie pod wpływem muzułmańskich grup nacisku nie dopuszczały do powstawania kościołów. Wielebny Lomboan twierdzi, że od 1995 r. starał się o zgodę władz: „Aktywność chrześcijan w tym regonie sięga 1990 r. Wszystko było w porządku aż do 2010 r., kiedy powstały fundamenty kościoła”. Do tej pory muzułmanie i chrześcijanie uczestniczyli w dialogu. Chrześcijanie ufundowali 111 stypendiów dla studentów, spośród których było pięciu muzułmanów. „Nikt ich nie nawracał. Wciąż są wyznawcami islamu”. Jednakże, 16 lutego b.r., grupa matek, podburzona przez lokalnego guru, zagrodziła drogę do domu pastora, domagając się aby zaprzestał swojej aktywności.
Następnego dnia lokalne władze wezwały pastora Lomboan i oznajmiły o zamknięciu kościoła oraz o zakazie jakiejkolwiek aktywności religijnej. Pieniądze jakie ofiarowano muzułmańskim dzieciom zostały potraktowane jako „dowód na to, że chrześcijanie usiłują nawracać muzułmanów”. Źródła AsiaNew podają, że samozwańczy guru Turmudi jest bardzo tajemniczy, nie wiadomo, ani skąd przybył ani kim naprawdę jest. (AsiaNews/PKWP/tłum. Helena Bulińska)