Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Indonezja: Islamscy ekstremiści powstrzymują katolików przed odprawieniem Mszy Świętej

IndonezjaRuchy islamskiego fundamentalizmu i miejscowi przywódcy muzułmańscy odkryli inspirację w podbojach dokonywanych przez sunnickich bojówkarzy w Syrii i Iraku.

Grupy ekstremistów islamskich z ugrupowań the Islamic Defenders Front, IDF (Islamski Front Obrońców, IFB) i The Formasi, Forum of Indonesian Islamic Community (Forum Islamskiej Społeczności w Indonezji) zaatakowały katolicką społeczność, a także nie dopuściły do odprawienia Mszy Św. i zebrania się wiernych na modlitwę przez cały weekend od 7 do 9 listopada bieżącego roku. Do ataku doszło po napaści na protestancką społeczność.

W ostatnim czasie katolicy zaczęli otrzymywać serię sms’ów ostrzegawczych, które potem potwierdził ksiądz Saptono, pełniący posługę duszpasterską w parafii p.w. św. Otylii w Cinunuk, obszar Bandung prowincja West Java. 9 listopada kompleks p.w. św. Karola Boromeusza stał się obiektem ataków ze strony licznych bojówkarzy islamskich, którzy wrzeszcząc obelżywe slogany w stylu mafijnym nie dopuścili do odprawienia niedzielnej Mszy Świętej.

FPI i członkowie Formasi grozili, że podpalą budynek kościoła, jeśli Msze św. i inne nabożeństwa chrześcijańskie będą odprawiane w przyszłości. Ksiądz, który w tym czasie prowadził dyskusje z przedstawicielami islamskich ekstremistów, poprosił wiernych o usunięcie świętych przedmiotów i symboli religijnych.

Obietnica kapłana, że w przyszłości nie będzie żadnych nabożeństw w tym kościele powtrzymała dziki szał islamistów. W rozmowie z wiernymi ksiądz Saptono mówił o szokującym wydarzeniu dla katolickiej społeczności, a także o naruszeniu prawa do modlitwy i swobodnego wyznawania wiary „po 16 latach pokojowego istnienia”.

Katolicy na tym obszarze są obecni od 1995 roku. „Od 11 października bieżącego roku zablokowano 4 protestanckie zbory przed odprawieniem nabożeństw. Teraz islamiści wzięli sobie na cel katolicką społeczność”- powiedział ksiądz Saptono w wywiadzie dla Asia News. Ograniczenia swobody wyznania wywołują obawy nie tylko wśród społeczności w Cinunuk, ale też wśród ludności, która zamieszkuje obszar na zachód od Jawy, gdzie istnieje największe ryzyko nietolerancji i przemocy na tle religijnym. Te ataki nie tylko wywarły wpływ na chrześcijan, ale także na pozostałe mnieszośći wyznaniowe w Indonezji, jak Ahmadistów i Szyitów.

Indonezja jest najludniejszym muzułmańskim krajem na świecie. Katolicy stanowią tylko 3% mieszkańców, a kraj staje się głównym centrum aktywności islamskiej na obszarze Azji. Według agencji informacyjnej AsiaNews.it ruchy islamskiego fundamentalizmu i miejscowi przywódcy muzułmańscy odkryli inspirację w podbojach dokonywanych przez sunnickich bojówkarzy w Syrii i Iraku, a także planują utworzenie Kalifatu Islamskiego w Azji. Nowy rząd prezydenta Joko Widodo i gubernatora Jakarty Basuki Tjahaja Purnomo mają pełne ręce roboty próbując zatamować ten ruch ekstremistów, który popierał były rząd przez lata.

AsiaNews

Tł. z j.ang. na j.pol.: mgr Marcin Rak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW