Indonezja: Biskup pełen obaw wobec agresywnej islamizacji chrześcijańskich obszarów
07 paź 2011Na wyspach zamieszkałych przez chrześcijan dokonuje się próby brutalnej islamizacji, zauważył z troską biskup Ruteng, Hubertus Leteng podczas wizyty w centrali międzynarodowej organizacji katolickiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Polityczny wpływ muzułmanów jest coraz silniejszy, główne urzędy i stanowiska zajmują wyznawcy Allacha. Także w szkołach jest coraz więcej nauczycieli muzułmańskich, ponieważ to rząd lokalny decyduje o mianowaniu ich na te stanowiska, także w szkołach katolickich. W ostatnim czasie przeforsowano wymóg, aby w katolickich szkołach nauczano religii islamskiej.
Islamizacji podlegają szczególnie wyspy Moluki.
Dostrzega się również działalność religijnych fanatyków funkcjonujących bezkarnie na wyspie Jawie, gdzie istnieje poważny problem z religijnym ekstremizmem, a którzy próbują zaistnieć na wyspie Flores. Arabski ekstremizm islamski zanieczyszcza islam rodzimy Indonezyjczyków, którzy w większości przypadków go odrzucają. Większość miejscowych muzułmanów zdecydowanie odrzuca fanatyczną odsłonę islamu, nie zgadza się na taką interpretację religii.
Biskup zaakcentował również, że animozje między muzułmanami a nie-muzułmanami wynikają zazwyczaj z segmentacji ekonomicznej, etnicznej rywalizacji, są związane z walką polityczną o władzę, a nie z islamu jako takiego.
Dlatego wielką wartością i wyzwaniem dla Kościoła w tych trudnych czasach jest prowadzenie dialogu życia z muzułmanami.
Istnieje stały kontakt wzajemny, bardzo pozytywny w przestrzeni lokalnej. Wzajemne odwiedziny podczas obchodów świąt religijnych, ważnych wydarzeń oraz zwykłe, ale ugruntowujące dobrą atmosferę spotkania towarzyskie.
Do zadań Kościoła, zdaniem biskupa należy stała obecność jego ludzi wśród mieszkańców, służenie wszystkim, bez wyjątku i bez spoglądania na przynależność religijną w posłudze edukacyjnej, socjalnej, w służbie zdrowia.
W diecezji Ruteng spośród 717.000 mieszkańców, 674.000 to katolicy. W Indonezji żyje około 233 milionów mieszkańców, z czego 80% to muzułmanie, co czyni ten kraj największym krajem islamu.
Chrześcijanie są mniejszością i stanowią 11% populacji. (PKWP/opr. TMK)