Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Indie: Wyrok dożywotniego więzienia dla Dara Singh, mordercy pastora

Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok dożywotniego więzienia dla Dara Singh, odpowiedzialnego za zamordowanie australijskiego misjonarza Grahama Stainesa i jego dwóch synów w Osirze w 1999 r. Również wspólnik Singla, Mahendra Hembram został skazany na dożywocie.

Prezes Światowej Rady Indyjskich Chrześcijan (Global Council of Indian Christians) Sajan K. George, powiedział AsiaNews że organizacja wita z zadowoleniem podtrzymujący wyrok Sądu Najwyższego. „Nasza organizacja zawsze była przeciwna karze śmierci, ale mamy nadzieje, że Darah Singh będzie odsiadywał wyrok do końca swoich dni".

Centralne Biuro Śledcze wnosiło o karę śmierci dla Singha, należącego do ekstremistycznej, prawicowej, hinduistycznej grupy Bajrang Dal. Światowa Rada Indyjskich Chrześcijan sprzeciwiła się żądaniu kary śmierci. Żona zabitego pastora, Gladys Staines, wybaczyła Daraze i jego wspólnikom udział w brutalnym morderstwie jej męża i dzieci.

Dwanaście lat temu Graham Staines został spalony żywcem wraz ze swoimi synami: dziesięcioletnim Philipsem i siedmioletnim Timotym, w małej wiosce Manoharpur, w Orisie. Graham Stains, który przez trzydzieści lat pracował z trędowatymi w Orisie, spał w swoim samochodzie wraz z dziećmi podczas powrotnej podróży w zimną grudniową noc. Grupa napastników wylała benzynę na samochód, poczym podpaliła ją i spaliła żywcem niewinnych.

Rodzina próbowała uciekać, ale mordercy (piętnaście osób) uniemożliwili im to. Świadkowie zeznali, że sprawcy krzyczeli hasła ku czci Dara Singh oraz ruchu hinduistycznego i bóstwa Hanuman.

W 2003 r. sąd w Khurda uznał wszystkich 13 podsądnych winnych zarzucanych im czynów. Wyrok: dożywocie dla wszystkich, kara śmierci dla Sara Singla. W 2005 r. Sąd w Orisie zamienił karę śmierci na dożywotnie więzienie, skazując Hembrana i uniewinniając pozostałych.

(AsiaNews/PKWP/tłum. Helena Bulińska)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW