Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Indie: Uwięzienie 83-letniego jezuity o. Stana Swamy'ego

Oświadczenie papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

IndieIndyjski jezuita, o. Stan Swamy / zdj. Communications Hub JCSA

Publikujemy oświadczenie papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w sprawie uwięzienia w Indiach 83-letniego jezuity o. Stana Swamy'ego.

Königstein im Taunus, 8 grudnia 2020 r.

Prezydent zarządzający ACN International, dr Thomas Heine-Geldern, wydał następujące oświadczenie:

Międzynarodowa katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) popiera wezwanie do wypuszczenia na wolność jezuity o. Stana Swamy'ego, który od 8 października jest uwięziony za rzekomo nielegalną działalność i któremu odmówiono zwolnienia za kaucją.

Domagamy się uwolnienia kapłana, który przez ostatnie 40 lat pracował z rdzennymi plemionami (Adivasi) w indyjskim stanie Jharkhand; plemionami, które zostały siłą wypędzone ze swych rodzinnych ziem, aby zrobić miejsce pod projekty górnicze lub przemysłowe projekty rolne. Jego jedyną zbrodnią było żądanie sprawiedliwości i potępienie nadużyć, których doświadczyli w swoim regionie.

Nie rozumiemy, dlaczego o. Stan Swamy, który spędził już dwa miesiące w więzieniu, nie został zwolniony za kaucją, mimo że zdrowie tego 83-letniego zakonnika, który cierpi również na chorobę Parkinsona, jest niestabilne. Przez ponad 40 dni odmawiano mu nawet podstawowych środków pomocniczych, takich jak słomka czy specjalna szklanka, pomocne w piciu.

Sprawa o. Stana Swamy'ego to tylko wierzchołek góry lodowej w Indiach. Znane są nam inne przypadki kapłanów i katechistów, którzy zostali niesłusznie oskarżeni w celu szerzenia strachu i zniechęcania duszpasterzy w ich dążeniach do polepszenia warunków życia dla Adivasi i Dalitów (nietykalnych).

Dzięki kontaktom, jakie nasza organizacja posiada w kraju, wiemy, że wielu ludzi cierpi również z powodu nadużywania tzw. praw anty-konwersyjnych, które istnieją w ośmiu stanach i które zakazują przymusowej konwersji lub nawrócenia uzyskanego „nieuczciwymi sposobami”. Aby zastraszyć i wyeliminować przeciwnika w sporze o ziemię - co jest bardzo częstym problemem na tych terenach, zamieszkałych przez rdzenną ludność - często (np. w przypadku chrześcijan w Jharkhand), oskarża się ich fałszywie o łamanie tych praw, mimo że nie zrobili nic złego poza praktykowaniem swojej wiary. Znamy przypadki osób, które w wyniku fałszywych oskarżeń spędziły w więzieniu wiele lat, co doprowadziło do tego, że utraciły swoje prawa.

PKWP jest bardzo zaniepokojona wzrostem nacjonalizmu religijnego, który jest promowany przez instytucje powiązane z rządem Indii. W wielu wioskach ogranicza to swobodę przemieszczania się chrześcijan z obawy przed represjami fundamentalistów. Nieuzasadnione aresztowania, takie jak o. Stana Swamy’ego, często wydają się mieć tylko jeden cel: uciszyć i zastraszyć najsłabszych.

Wzywamy międzynarodowe instytucje polityczne do zapewnienia, że korzystanie z wolności religijnej w Indiach jest chronione i że Kościół katolicki może nadal pracować na rzecz najbiedniejszych z biednych.

***

Ojciec Stan Swamy został oskarżony o utrzymywanie kontaktów z grupami maoistowskimi i wspieranie ich działalności podczas demonstracji, która doprowadziła do wybuchu przemocy wobec indyjskich sił bezpieczeństwa w Pune w grudniu 2017 roku. Przed aresztowaniem zakonnika przeprowadzono dwie rewizje domów, jedną w dniu 28 sierpnia 2018 r., a drugą 12 czerwca 2019 r. W lipcu i sierpniu br. w ciągu pięciu dni przesłuchiwano go przez ponad 15 godzin. Wiele organizacji pomocowych uważa to za nadużycie przepisów ustanowionych w celu zapobiegania atakom i zamieszkom terrorystycznym w celu zawłaszczania ziemi bez odpowiedniej procedury konsultacji prawnej.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW