Indie: „Uniewinnienie gwałcicieli zakonnicy jest wielką niesprawiedliwością”.
26 sty 20175 stycznia bieżącego roku z powodu „braku dowodów” sąd w Chhattisgarh uwolnił 19 letniego Dinesh’a Dhurv i 25 letniego Jitendra Pathak’a, których oskarżono o zgwałcenie siostry zakonnej. Arcybiskup Mumbaju uważa, że śledztwo w tej sprawie prowadzono niestarannie.
„Uniewinnienie gwałcicieli zakonnicy w Chhattisgarh jest wielką niesprawiedliwością, nie tylko wobec naszych osób konsekrowanych, ale także dla wszystkich kobiet, które doświadczyły podobnej traumy” – powiedział ksiądz kardynał Oswald Gracias, arcybiskup Mumbaju i przewodniczący Konferencji Federacji Biskupów Azji. Ksiądz kardynał skomentował wyrok sądu, na mocy którego dwaj mężczyźni, którzy włamali się do centrum pomocy, związali i zgwałcili zakonnicę, zostali uniewinnieni z powodu „braku dowodów”. „Kościół Katolicki w Indiach będzie domagał się sprawiedliwości z sądu wyższej instancji. Złożymy apelację w tej sprawie” – dodał hierarcha w wywiadzie dla agencji informacyjnej AsiaNews.it.„Ten wyrok zwraca naszą uwagę na problem przemocy wobec kobiet. To duża komplikacja dla wszystkich, którzy pracują na rzecz praw i godności kobiet, szczególnie ofiar przemocy” – dodał ksiądz kardynał.
5 stycznia bieżącego roku z powodu „braku dowodów” sąd w Chhattisgarh uwolnił 19 letniego Dinesh’a Dhurv i 25 letniego Jitendra Pathak’a, których oskarżono o zgwałcenie siostry zakonnej. Arcybiskup Mumbaju uważa, że śledztwo w tej sprawie prowadzono niestarannie przez policję, która nie zabezpieczyła miejsca przestępstwa, ani nie zebrała żadnych śladów, które pomogłyby ustalić sprawców tego gwałtu.
48 letnia ofiara to siostra ze Zgromadzenia Salezjanek Misjonarek Maryi Niepokalanie Poczętej. Ona odważnie opowiedziała swoją historię. O 1.30 w nocy dwóch zamaskowanych mężczyzn włamało się do centrum pomocy. Kiedy zakonnica spytała ich, czy potrzebują pieniędzy, to napastnicy odpowiedzieli, że chcą czegoś „więcej”. W tym momencie jeden z napastników chwycił zakonnicę, a drugi wstrzyknął jej środek odurzający i zatkał jej usta. Następnie gwałciciele przywiązali zakonnicę do łóżka za pomocą welonu, który siostra miała na głowie, a potem obaj oprawcy wielokrotnie gwałcili siostrę zakonną. Podczas tego incydentu siostra zakonna przebywała sama w centrum pomocy. Następnego dnia siostra przełożona odnalazła nieprzytomną zakonnicę.
Reprezentanci Kongresu stanu Chhattisgarh i członkowie Chrześcijańskiego Forum w tym stanie określili ten incydent mianem: „systematycznego ataku wymierzonego w mniejszości wyznaniowe w tym stanie. Konferencja Episkopatu Indii stwierdziła, że takie incydenty stawiają pod dużym znakiem zapytania bezpieczeństwo i ochronę mniejszości wyznaniowych w Indiach.
Od samego początku śledztwa w tej sprawie duchowni katoliccy skarżyli się na poważne uchybienia ze strony policjantów, którzy prowadzili tą sprawę. Kapłani oświadczyli, że śledczy nie pobrali próbek krwi, moczu i innych substancji, które pomogłyby w ustaleniu środka psychotropowego, którym odurzono zakonnicę.
„Ten wyrok spowoduje poważne konsekwencje społeczne i stworzy problemy w kwestii porządku publicznego. Przerażającym faktem jest to, że niski wskaźnik wymierzania kar sprawcom gwałtów stanowi niebezpieczeństwo dla ofiar i dla całego społeczeństwa” – powiedział ksiądz kardynał Gracias.
Tłumaczenie: Marcin Rak