Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Indie - Śmierć o. Stana Swamy’ego SJ

„Jego los powinien być sygnałem alarmowym dla wspólnoty międzynarodowej”.

IndieZdj. ACN International, Communications Hub JCSA / o. Stan Swamy SJ.

5 lipca 2021 r. w katolickim szpitalu w Bombaju w wieku 84 lat zmarł o. Stan Lourduswamy, indyjski jezuita od kilku miesięcy więziony przez indyjskie władze. Powszechnie znany jako Stan Swamy, cierpiał od dłuższego czasu na Parkinsona i inne schorzenia związane z wiekiem. Gdy trafił do szpitala zdiagnozowano u niego również Covid-19.

„W ojcu Swamym straciliśmy nieustraszonego orędownika na rzecz ubogich i wspaniałego katolickiego duszpasterza” - skomentował dr Thomas Heine-Geldern, prezydent wykonawczy Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), dodając: „To niewyobrażalne, jakie męczeństwo musiał znosić w ostatnich miesiącach swojego życia”.

Nawet międzynarodowe protesty nie zdołały doprowadzić do złagodzenia warunków, w jakich był przetrzymywany. PKWP była jedną z organizacji, które apelowały o jego uwolnienie (pisaliśmy o tym w grudniu ub.r.: https://pkwp.org/newsy/indie_uwiezienie_83_letniego_jezuity_o_stana_swamy_ego?fbclid=IwAR2N-I2Kmsq7r11lcIsk30ptE5hmUirVAulRb4KjCJbZEtp1Bk_jCFih0h8). Według naocznych świadków przez wiele miesięcy zakonnik nie mógł prawie nic jeść w więzieniu z powodu choroby Parkinsona. W końcu, gdy jego stan jeszcze bardziej się pogorszył (w maju tego roku), Sąd Najwyższy w Bombaju zgodził się na przeniesienie go do szpitala. Ostatecznie ustalono, że rozprawa o zwolnienie za kaucją odbędzie się 6 lipca - ojciec Swamy jej nie doczekał.

Los indyjskiego jezuity wywołał międzynarodowe zaniepokojenie. Ojciec Swamy został aresztowany w październiku 2020 roku, ponieważ władze oskarżyły go o kontakty z maoistami i grupami bojowników, czemu zakonnik zawsze zaprzeczał. O. Stan pracował od dziesięcioleci w stanie Jharkhand w północno-zachodnich Indiach jako rzecznik osób pokrzywdzonych i na rzecz pojednania między ludami plemiennymi.

Według dr Heine-Gelderna los ojca Swamy'ego jest udziałem wielu księży, zakonnic i katechistów w Indiach: „Od naszych partnerów projektów wiemy, że w celu zastraszenia i zakłócenia ich pracy na rzecz mniejszości etnicznych oraz pozbawionych kasty dalitów (tzw. „nietykalnych”), często wysuwane są przeciwko nim fałszywe oskarżenia”.

Prezydent wykonawczy PKWP dodał też, że stowarzyszenie jest bardzo zaniepokojone rosnącym trendem hinduistycznego nacjonalizmu w Indiach. Tendencja ta została też wskazana w międzynarodowym raporcie „Wolność religijna na świecie”, opublikowanym niedawno przez PKWP. „Hinduistyczny ruch nacjonalistyczny dąży do wyparcia z Indii innych religii, takich jak chrześcijaństwo i stłumienia jego głosu w kraju” - wyjaśnił dr Thomas Heine-Geldern i dodał: „Cierpienie i śmierć o. Stana Swamy'ego powinny być teraz sygnałem alarmowym dla społeczności międzynarodowej. Wolność wyznania i orędownictwo na rzecz najbiedniejszych z biednych w Indiach muszą być nadal podtrzymywane”.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW