Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Indie: rząd stanu Karnataka odrzuca raport w sprawie ataków na kościoły w 2008 roku

16 października rząd stanu Karnataka wydał oświadczenie, w którym całkowicie odrzuca raport sporządzony przez sędziego BK Somasekhar, w sprawie ataków na kościoły i miejsca kultu chrześcijan w różnych częściach stanu. Według władz stanu raport posiada „motywację polityczną" i jest stworzony w celu „oczyszczenia z zarzutów grupy the Sangh Parivar".

Dla pana Sajan George, przewodniczącego the Global Council of Indian Christians, GCIC (Globalna Rada Chrześcijan w Indiach, GRCI) decyzja podjęta przez rząd: „jest dobrą wiadomością, dzięki której mamy nadzieję, że ofiary prześladowania otrzymają sprawiedliwość i zadośćuczynienie".

Wydany 28 stycznia 2011 roku raport twierdzi, że grupa the Bajrang Dal (grupa młodocianych bojówkarzy powiązana z ugrupowaniem Sangh Parivar) i jej koordynator Mahendra Kumar nie mają nic wspólnego z atakami na kościoły i miejsca kultu chrześcijan w stanie Karnataka. Jednakże od samego początku to sprawozdanie wywoływało krytykę ze strony grup społecznych, jak również chrześcijańskiej mniejszości. Szczególnie Kościół zawsze podkreślał stronniczość dokumentu, sporządzonego przez jedną osobę, która nie wzięła pod uwagę materiału dowodowego i zeznań świadków zebranych po atakach. W tym czasie rządy w stanie Karnataka sprawowała partia the Bharatiya Janata Party, BJP, hinduska nacjonalistyczna partia, którą wspierają radykalne grupy i organizacje hinduistyczne, znane w całości jako Sangh Parivar.

„Komisja Somasekhar zdradziła swój mandat. Sędzia złożył ten raport po 28 miesiącach, wydaniu 30 milionów rupii (500.000 dolarów amerykańskich), wysłuchaniu 300 spraw sądowych i zebraniu materiału dowodowego liczącego 800 stron. W tym samym czasie niewinni chrześcijanie byli systematycznie ofiarami wielkiego oszustwa"- powiedział pan George w wywiadzie dla AsiaNews.com.

W 2008 roku aktywiści z ugrupowania Sangh Parivar zaatakowali ponad 20 kościołów i miejsc kultu w Mangalore, Dakshina Kannada, Udupi, Bangalore, Kolar i na wielu innych obszarach.

Asia News

Tłumaczenie z j.ang. na j.pol.: mgr Marcin Rak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW