Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Indie: Przymusowe nawrócenia są ciosem dla demokracji i ludzkiej godności

W wyznawaniu wiary ludzie wyrażają swoje najgłębsze aspiracje i rozwijają swoje wewnętrzne sanktuarium, którego nikt nie ma prawa naruszać.

W rozmowie dla agencji informacyjnej AsiaNews.it Felix Anthony Machado, biskup Vasai mówi o najnowszych przypadkach ‘Ghar Vapsi’ („Powrót do Domu”), które są nagłaśniane przez ekstemistów hinduskich i polegają na przymusowym nawróceniu chrześcijan i muzułmanów na Hinduizm. Według biskupa: „Ludzie wyznając swoją religię wyrażają swoje najgłębsze aspiracje i rozwijają najskrytsze sanktuarium samego siebie. Nikt nie ma prawa naruszać prawa do wyznawania wiary”.

Jestem głęboko zasmucony i rozczarowany w sprawie najnowszych incydentów przymusowego nawrócenia chrześcijan i muzułmanów na Hinduizm, które są ogromną przeszkodą dla dialogu i pokoju. Aby doszło do dialogu to obie strony muszą być „otwarte” i gotowe do wysłuchania innych. Jeśli jedna ze stron jest „zamknięta w sobie” i uprzedzona to dialog nie ma sensu.

Mie można rozmawiać z przyjaciółmi, którzy mają ukryte motywacje, ponieważ wtedy nie ma miejsca na dialog. Religie muszą być nastawione na otwartość i dialog. Ludzie muszą być świadomi, że na świecie są poważne konsekwencje takich nagłaśnianych masowych nawróceń, ponieważ one są w sprzeczności z poszanowaniem godności i praw człowieka. Podsycają ogień w celu złapania kilku osób, które są biedne. Błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty twierdziła, że: „Myśl, że mieszkańcy Indii mogliby być zmuszeni lub zwabieni do nawrócenia jest hańbą”. Te przymusowe nawrócenia są także policzkiem dla demokracji, ponieważ tym „nawróconym” osobom odebrano gwarancję wolności, zawartą w konstytucji Indii. Wyznawanie wiary jest wolnym aktem. Godność człowieka jest najwyższą wartością, która zawsze jest uznawana przez tych, którzy szczerze szukają prawdy.

Brak poszanowania dla takiej godności prowadzi do różnych i często tragicznych form dyskryminacji, wyzysku, społecznej niestabilności, a także do confliktów wewnętrznych i zewnętrznych, które stały się dla nas oczywiste w ostatnim czasie.

Termin Ghar Vapsi znaczy: „powrót do domu” jest stosowany przy przymusowych nawróceniach. Tylko kto ma prawo decydować jaki jest mój dom? Kto może mi powiedzieć jaki jest mój dom? Jakakolwiek definicja religii musi sama w sobie brać pod uwagę wrodzoną naturę istot ludzkich. W wyznawaniu wiary ludzie wyrażają swoje najgłębsze aspiracje i rozwijają swoje wewnętrzne sanktuarium, którego nikt nie ma prawa naruszać. Z tego powodu ważnym jest, że każda osoba może podążać za swoim sumieniem w każdej okoliczności i nikt nie ma prawa zmuszać innych osób do czegoś przeciwnego.

Istnieją adekwatne prawa, które gwarantujaą wolność wyznania, a jakiekolwiek nawrócenia przy użyciu siły lub przymusu jest nielegalne i nieważne. Zmuszanie ludzi do takich nawróceń jest sprzeczne z wolnością religijną, która jest przewidziana w świeckich Indiach. Takie kwestie należy poruszać na poziomie międzyreligijnym. Duchowni wywodzący się ze wszystkich religii w Indiach muszą działać wspólnie, w celu wyeliminowania podziałów, podejrzeń, braku zaufania i chaosu. Mogą to zrobić przez nauczanie o wielkości i godności ludzkich istot, a takrze przez szerzenie jasnego zrozumienia jednej ludzkiej rodziny.

Pragnienie pokoju jest głęboko zakorzenione w ludzkiej naturze i można je znaleść w różnych religiach. Duchowni muszą być odpowiedzialni za zaangażowanie się na rzecz dialogu i pokoju w naszym społeczeństwie i na świecie.

Biskup Felix Anthony Machado jest biskupem diecezji Vasai i przewodniczącym biura ds. Ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Indii, a także stoi na czele Biura ds. Ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego Konferencji Biskupów Azji.

Asia News

Tł. mgr Marcin Rak

Zostałeś zapisany pomyślnie do naszego newslettera
Uzupełnij puste pole!
Podany adres email jest już na liście.
  • Parlamentarny zespół ochrony chrześcijan w świecie

    Zespół tworzą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką prześladowań chrześcijan na świecie. Celem powołania Zespołu jest bieżące monitorowanie sytuacji prześladowanych chrześcijan na świecie oraz - w miarę możliwości - przeciwdziałanie temu zjawisku.

    Kid

Dane kontaktowe

Pomoc Kościołowi w Potrzebie - Sekcja Polska
ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
tel./fax.: +48 22 845 17 09
email: info@pkwp.org
godziny otwarcia: 8.00 - 16.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Krakowie
ul. Stradomska 6, 31-058 Kraków
tel.: +48 512 194 534
email: biuro.krakow@pkwp.org
godziny otwarcia:
9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Poznaniu
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań
tel.: +48 61 881 88 19
email: biuro.poznan@pkwp.org
godziny otwarcia: 9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Konta złotówkowe:
ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/ Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990

Konta walutowe:
Euro EUR
PL 47 1050 1025 1000 0023 4085 9988
SWIFT: INGBPLPW

Dolary USD
PL 25 1050 1025 1000 0090 7713 6449
SWIFT: INGBPLPW

Nr konta dla zamówień:
ING Bank Śląski o/Warszawa
81 1050 1025 1000 0090 6233 6830

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Partnerzy:

Code & Design: REBORN

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW