Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Indie: Podpalenie kukły kardynała

Biskupi katoliccy w Indiach wezwali premiera tego kraju, Narendra Modi, do potępienia ataków wymierzonych w chrześcijan we wschodniej części stanu Jharkhand po tym, jak grupa hinduskich ekstremistów podpaliła kukłę przypominającą kardynała Teleshore Toppo. Znieważony hierarcha przebywa w Ranchi, stolicy wyżej wymienionego stanu.

13 września bieżącego roku biskupi wysłali list do premiera Indii, który podpisał sam sekretarz generalny Episkopatu Indii, biskup Theodore Mascarenhas. Hierarchowie ostrzegli przed możliwością pojawienia się „spirali nienawiści”. Biskupi dodali, że pełne nienawiści ataki na chrześcijańską społeczność zwiększyły się od 2014 roku, kiedy funkcję gubernatora stanu Jharkhand objął Raghubar Das, który należy do hinduskiej, nacjonalistycznej partii Bharatiya Janata Party, BJP.

Pochodzący z malowniczego miasta Hazaribagh biskup Anand Jojo powiedział, że rząd stanowy zaczął postrzegać Kościół jako swojego wroga po tym, jak chrześcijanie nie dopuścili do realizacji planu zabierania ziemi należącej do ludności tubylczej. W odpowiedzi na to przywódcy polityczni BJP zaczęli terroryzować wodzów różnych plemion tubylczych. „Jeśli przywódca jest przedmiotem ataków, to łatwo można zastraszyć jego zwolenników” - powiedział biskup Jojo.

8 września bieżącego roku grupa hinduskich fanatyków należąca do ugrupowania Hindu Jagran Manch, zorganizowała protesty w mieście Ranchi, podczas których podpaliła kukłę przypominającą kardynała Toppo. Hinduscy ekstremiści oznajmili, że przyczyną tego incydentu były niektóre chrześcijańskie książki, które znieważają Hinduizm i religie plemienne. Jednak katoliccy duchowni twierdzą, że takie oskarżenia tworzy się tylko po to, aby podburzać wyznawców Hinduizmu i religii plemiennych przeciwko chrześcijanom.

W indyjskim stanie Jharkhand ludność tubylcza stanowi 26 procent wszystkich mieszkańców, czyli około 9 mln ludzi z 33 milionów. Z czego zaledwie półtora miliona to chrześcijanie, którzy wywodzą się z ludności plemiennej. Grupy hinduskich fanatyków twierdzą, że ludność tubylcza to wyznawcy Hinduizmu, a ich religia jest częścią tzw. „Hinduskiego Folkloru”.

Biskup pomocniczy archidiecezji Ranchi powiedział w wywiadzie dla agencji informacyjnej ucanews.com, że wiele osób należących do ludności plemiennej zbiera się przy kościołach, aby walczyć o swoje prawa. W interesie wielu polityków (należących do władz samorządowym) jest przedstawianie chrześcijan jako wrogów ludności tubylczej i wyznawców Hinduizmu. Biskup dodał, po raz pierwszy w historii Indii miało miejsce spalenie kukły hierarchy Kościoła Katolickiego. Co więcej - przed spaleniem kukły kardynała - hinduscy ekstremiści podpalili krzyż – symbol chrześcijaństwa. „Nie możemy pozwolić, aby coś takiego nadal miało miejsce” - dodał hierarcha.

W przeszłości rząd stanu Jharkhand zasponsorował reklamę w miejscowych mediach, w której chrześcijańscy misjonarze byli wyrzucani z wiosek, ponieważ chcieli nawracać na chrześcijaństwo prostych, niepiśmiennych i biednych ludzi. Reklama pojawiła się w mediach 11 sierpnia bieżącego roku. W tym samym czasie rząd wyżej wymienionego stanu wprowadził w życie prawo, na mocy którego jest przestępstwem wszelkie nawrócenie na inną religię niż hinduizm przy pomocy siły, oszustwa, czy zwabienia. Duchowni katoliccy powiedzieli, że ich działalność charytatywna może stać się naruszeniem przyjętego prawa. „Te działania prowadzone przez stan Jharkhand są finansowane przez grupy hinduskich fanatyków, których celem jest wyeliminowanie chrześcijaństwa. Jeśli nie będzie kontroli nad tymi działaniami, to poszczególne grupy społeczne będą nastawione wrogo wobec siebie, co doprowadzi do społecznej katastrofy” - powiedział biskup Mascarenhas.

Tłumaczenie: Marcin Rak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW