
Indie: Ośmiu chrześcijan aresztowanych za modlitwę w miejscu publicznym
29 wrz 2011W Andhra Pradesh ośmiu chrześcijan, członków Kościoła zielonoświątkowego (wspólnoty Brethen Assemblies Church) zostało aresztowanych za modlitwę na ulicę.
Aktywiści nacjonalistycznego, faszystowskiego ruchu hinduistycznego Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS), oskarżyli ich o prozelityzm.
Policja aresztowała chrześcijan.
Wydarzenie miało miejsce 23 września br. Około stu fanatyków z RSS otoczyło modlących się chrześcijan i po wzniesieniu okrzyków, że są poddawani próbie przymusowego nawracania, chcieli dokonać linczu na modlących się ludziach.
Interweniowała policja. Chrześcijanie zostali aresztowani. Tymczasem nacjonaliści otoczyli posterunek policji, gdzie zostali umieszczeni chrześcijańscy „przestępcy” i domagali się dla nich więzienia.
„Modlący się chrześcijanie nie zrobili niczego, co byłoby niezgodne z prawem”, powiedział Sajan K. George, prezydent Global Council of Indian Christians (GCIC), „natomiast to system państwowy jest skorumpowany”.
Prezydent GCIC nawiązał również do świeżo opublikowanego raportu na temat o wolności religijnej na świecie autorstwa amerykańskiego Departamentu Stanu.
Dokument ukazuje, zdaniem Sajana K. George’a schizofrenię indyjskiego prawa. Z jednej strony prawo centralne Indii mówi o pełnej wolności religijnej w kraju, z drugiej strony poszczególne stany tworzą swoje własne prawa, np. prawo antynawróceniowe, które nie mają nic wspólnego z wolnością religijną ani z konstytucją indyjską.
Dziś w Orisie odbyła się manifestacja przeciwko pogromom chrześcijan, upamiętniająca ofiary ataków w sierpniu 2008 r.
Demonstrację zorganizował GCIC w mieście Nandagiri (stan Orisa), gdzie żyje aktualnie 54 katolickich i 17 protestanckich rodzin. Miejsce to było świadkiem antychrześcijańskich pogromów w sierpniu 2008 r. (AsiaNews/PKWP/opr. TMK)