Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Indie (New Delhi): arcybiskup, kapłani i zakonnice aresztowani podczas pokojowej demonstracji

Policja w New Delhi aresztowała arcybiskupa Anil'a TJ Couto, kilku kapłanów i zakonnic z jego diecezji podczas pokojowego marszu, który został zorganizowany dla przyznania praw obywatelskich chrześcijanom i muzułmanom należących do najniższej kasty Dalit.

Naoczni świadkowie zeznali, że policjanci pobili kapłanów i zakonnice, którzy obecnie przebywają w policyjnym areszcie, znajdującym się niedaleko budynku parlamentu. Kilku ludzi zostało rannych. Niektóre źródła informacji donoszą, że policja użyła armatek wodnych w stronę demonstrantów.

Kardynał Oswald Gracias, przewodniczący Konferencji Biskupów w Indiach, i arcybiskup Mumbai powiedzieli w wywiadzie dla AsiaNews, że: „przemoc pod adresem biskupów, kapłanów i zakonnic to hańba. Ci kapłani i osoby konsekrowane zostały aresztowane i są przetrzymywane dlatego, że walczyli o prawa najbiedniejszych i marginalizowanych".

Arcybiskup Delhi i inne osoby konsekrowane maszerowali w milczeniu z Jantar Mantar do budynku parlamentu. Wtedy policja zainterweniowała przy użyciu armatek wodnych.

Oprócz arcybiskupa Delhi Anil'a Couto, aresztowani zostali także: przedstawiciele Kościoła Północnych Indii (odłam Kościoła Anglikańskiego), sekretarz generalny Alwan Masih, dr Roger Gaikwad z Narodowej Rady Kościołów w Indiach (National Council of Churches in India), przewodnicząca Narodowej Rady Dalit Mary John, A.C. Michael (członek Komisji Mniejszości Delhi, Sekretarz Generalny Rady Wszystkich Chrześcijan Indii John Dayal i poseł do parlamentu Anwar Ali.

„Kościół katolicki w Indiach jest głęboko poruszony aresztowaniem kapłanów, zakonnic i innych osób, które tylko prosiły o sprawiedliwość i równość dla należących do kasty Dalit chrześcijan i muzułmanów"- powiedział arcybiskup Couto.

Walka o przyznanie równych praw dla należących do kasty Dalit chrześcijan i muzułmanów trwa od 1950 roku, kiedy przyjęto Konstytucyjny Porządek Kast, który przyznawał ekonomiczne, edukacyjne i socjalne korzyści dla hinduistów, należących do kasty Dalit. W 1956 i 1990 roku ten status rozciągnięto dla buddystów i sikhiztów.

„Ta dyskryminacja jest naruszeniem konstytucji, która równo traktuje wszystkich obywateli"- powiedział przewodniczący konferencji biskupów Indii. „Nasza troska obejmuje cały kraj, który nie może iść na przód dopóki część społeczeństwa jest dyskryminowana i pozbawiona czegoś z powodów religijnych. To jest szkodliwe dla rozwoju i ładu moralnego kraju".

27 listopada 1997 biskupi i inni przywódcy religijni zostali aresztowani przez policję tylko, dlatego, że upominali się o prawa dla chrześcijan i muzułmanów, należących do kasty Dalit.

AsiaNews

Tłumaczenie z j.ang. na j.pol.: mgr Marcin Rak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW