Indie: Módlmy się o kres cierpienia
16 sie 2023„Niech zapanuje pokój, harmonia i wspólne braterstwo, a ci, którzy zostali pozbawieni swoich praw i godności, niech otrzymają sprawiedliwość” – apeluje abp Manipuru.
– To, czego najbardziej potrzebujemy, to wasze modlitwy. Siła modlitwy może przemienić umysły ludzi, którzy kierują się nienawiścią i nietolerancją religijną – napisał w liście do organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) arcybiskup Dominic Lumon z Imphal (północno-wschodnie Indie) w stanie Manipur. Informuje w nim, że „potrzeby są ogromne”, a „zniszczenia i straty dla społeczności i Kościoła są wielkie”. Tysiące ludzi opuściło swoje domy po tym, jak zostały one zniszczone w aktach nazywanych przez niego „czystkami etnicznymi” z udziałem plemion Meitei i Kuki. Jak informowaliśmy w zeszłym miesiącu (zobacz: https://pkwp.org/newsy/indie_manipur_wzrasta_przemoc_wobec_chrzescijan), podczas trwającego konfliktu zniszczonych zostało ponad 300 kościołów i innych budynków należących do organizacji chrześcijańskich.
Arcybiskup, który znajdował się w centrum fali śmiertelnych ataków w swojej diecezji, wystosował pilny apel o modlitwę „o przemianę umysłów ludzi, którzy kierują się nienawiścią i przemocą religijną”. Napisał, że przez ostatnie trzy miesiące jego wspólnota była „odcięta od reszty świata” z powodu „zakazu korzystania z Internetu i mediów społecznościowych nałożonego przez rząd w następstwie wybuchu przemocy na tle religijnym w tym stanie”.
– Sytuacja jest nadal poważna i napięta. Jak dotąd nie znaleziono żadnych trwałych rozwiązań politycznych, a władze nadal są bierne i milczą – dodał ze smutkiem. Wszelkie interwencje Kościoła „muszą przebiegać powoli i być realizowane ostrożnie, ponieważ istnieje wiele przeszkód i blokad spowodowanych zawirowaniami politycznymi i sporadyczną przemocą. Każdego dnia narasta wzajemna podejrzliwość i wrogość”. Mimo tego Kościół jest zaangażowany w dialog i spotkania sieci organizacji wyznaniowych i nieustannie apeluje do władz o polubowne rozwiązania. Duchowny wyjaśnił też, że Kościół katolicki zapewnia pomoc humanitarną, w tym artykuły pierwszej potrzeby, środki higieny, wsparcie psychologiczne, pomoc medyczną i edukacyjną dla dzieci.
– Musimy modlić się za naszych przywódców politycznych, decydentów i ludzi dobrej woli, aby zainicjowali polubowne rozwiązania. Niech zapanuje pokój, harmonia i wspólne braterstwo, a ci, którzy zostali pozbawieni swoich praw i godności, niech otrzymają sprawiedliwość – apeluje abp Dominic Lumon.