Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Indie: Matka Teresa z Kalkuty najlepszą misjonarką

IndieBiskup Salvadore Lobo z Baruipur określił błogosławioną Matkę Teresę z Kalkuty „najlepszą misjonarką całego millenium”.

Jezus Chrystus powiedział w wizji do błogosławionej Matki Teresy: „Idź do domów, do których sam nie mogę pójść. Zanieś im moje oblicze”. Biskup Salvadore Lobo z Baruipur powiedział, że także niektórzy wyznawcy Hinduizmu są przekonani, że Matka Teresa z Kalkuty była świętą. „Niektórzy wyznawcy hinduizmu zastanawiają się, dlaczego w Kościele musi być proces kanonizacyjny. Ci ludzie mówią: 'Matka Teresa była świętą. Jeśli Kościół potrzebuje tych formalności, to niech tak będzie'. Wyznawcy hinduizmu także uznają „posługę biednym jako służbę Bożą”. Biskup dodał też, że podczas uroczystości beatyfikacyjnych było wielu muzułmanów, hindusów i Parsów. Hierarcha stwierdził, że kanonizacja błogosławionej Matki Teresy jest „wielką radością” dla Indii. Biskup Lobo spotkał się z Matką Teresą z Kalkuty jako młody seminarzysta. Wówczas postanowił zostać wolontariuszem w hospicjum.

Matka Teresa z Kalkuty urodziła się jako Anjezë (Agnes) Gonxha Bojaxhiu 26 sierpnia 1910 roku w Skopje (dzisiejsza Macedonia). Jej rodzina pochodziła z Albanii. W wieku 18 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Loretanek. Wkrótce wyjechała do Indii, gdzie pracowała jako nauczycielka. Tam zrozumiała, że jej powołaniem jest służba ubogim. Na początku sama chodziła do slumsów Kalkuty, ale wkrótce przyłączyło się do niej kilkanaście byłych uczennic. Założyła Zgromadzenie Misjonarek Miłosierdzia, które troszczy się o najuboższych na świecie.

Matka Teresa była uznana za świętą za życia. Na całym świecie była znana jako: “Anioł Ubogich”. W 1979 roku otrzymała Nagrodę Nobla. Zmarła 5 września 1997 r. w Kalkucie. Papież Jan Paweł II beatyfikował błogosławioną Matkę Teresę z Kalkuty 19 października 2003 r. 4 września 2016 roku odbędzie się jej kanonizacja. Jej liturgiczne wspomnienie jest obchodzone 5 września.

Autor: Eva Maria Kolmann

Tłumaczenie: Marcin Rak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW