Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Indie: Kościół, który trafia do najbiedniejszych

IndieAktualny raport Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) o prześladowanych chrześcijanach w północnych Indiach.

Bita – to jedna z wielu mieszkańców, która na co dzień żyje w chacie ze ścianami z błota i podłogą usypaną z ziemi. W rzeczywistości jest to kilka błotnych ścian pokrytych plastikowym prześcieradłem. Jej stary dom spłonął rok temu. - To było wielkie nieszczęście – wspomina.- Jedno z dzieci zobaczyło pożar w samą porę i było w stanie wyciągnąć młodszą siostrę z domu - mówi matka trójki dzieci, która podkreśla, że lokalna społeczność kościelna pomogła jej w uzyskaniu niewielkiej pożyczki. Pozwoliło jej to na tymczasowe zamieszkanie w pobliskim mieszkaniu, choć nie jest to nic więcej niż prowizoryczne schronienie z błota i słomy: - Jedno pomieszczenie do spania, drugie do gotowania i życia, razem około3x3 metry.

Większość Dalitów żyje blisko siebie, a ich przestrzeń mieszkalna jest jeszcze mniejsza. - Jest wiele rzeczy, których Dalici nie mogą dotykać, sami nie mogą być dotykani, a także nie mogą kłaść gdziekolwiek by chcieli swoich rzeczy - wyjaśnia ojciec John. Jego imię zostało zmienione ze względów bezpieczeństwa. Ojciec od dziesięcioleci współpracuje z Dalitami, członkami najniższej kasty w Indiach. - Miejsce do gotowania jest świętym miejscem. Raz odłożyłem kieliszek do picia w niewłaściwym miejscu. To był wielki dramat - wspomina kapłan. Dla gospodarza, którego odwiedzał, była to obraza, ten kto tak robi, jest "bezbożny". Dla Dalitów to jest jak zakaz. Uważają, że nieszczęście spotka każdego, kto tego nie szanuje.

Nękana przez świat duchowy

Bita również kiedyś uwierzyła w te przesądy: - Byłam bardzo przestraszona, bałam się złych duchów. To był wyimaginowany świat, który zaczął ją coraz bardziej nękać. - Bałam się nawet wstać z łóżka. Czułam się chora.

Kobieta następnie spotkała się z chrześcijanką, która opowiedziała jej o Piśmie świętym. Przesłanie, że istnieje Bóg, który jest orędownikiem biednych i wykluczonych, który zaprasza wszystkich do przyłączenia się do Jego społeczności, wykracza poza to, w co Dalici wierzą i mogą sobie wyobrazić. To nauczanie zaczęło wywierać wpływ na kobietę. Dziś żyje wśród presji sąsiadów. Większość tych ludzi jest członkami innych religii i nie wierzy w to, w co zaczyna wierzyć Bita, która coraz bardziej zbliża się do społeczności katolickiej. - Obawiam się, że są oni trochę zazdrośni, ponieważ jestem teraz częścią społeczności, która mnie wspiera. Że znowu czuję się lepiej, odkąd zaczęłam chodzić do kościoła – relacjonuje Bita.

Wzmocniona, ale przed nowym zagrożeniem

Każdy, kto odwiedza Bitę, może odczuwać niepokój, który unosi się w powietrzu. Bita wraz z małą garstką osób nawróciła się na chrześcijaństwo. Są teraz mniejszością wśród sąsiadów, którzy próbują zmusić Bitę do opuszczenia Kościoła. Pozostaje jednak wierna swojej wierze. Jak zaznacza: - Przekonałam do wiary także mojego męża. Teraz jest przymnie. Mamy więcej powodów do radości, również zarabiamy trochę więcej. Mamy znów nadzieję. Zaufaliśmy Bogu i Kościołowi.

Bita podkreśla również, że najważniejszy dla niej fragment w Piśmie Świętym to ten, w którym Jezus mówi: „Miłuj bliźniego swego". Dlaczego akurat te słowa? - Ponieważ dają mi siłę.

Międzynarodowy oddział Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN) poświęcił tegoroczną kampanię Wielkiego Postu na rzecz pomocy chrześcijanom w Indiach. Grupy nacjonalistyczne uważają chrześcijan za wrogów indyjskiego społeczeństwa. ACN realizuje projekty wspierające najuboższych, aby mogli rozwijać swoją wiarę oraz żyć w godności.

Inf. pras. ACN

Zostałeś zapisany pomyślnie do naszego newslettera
Uzupełnij puste pole!
Podany adres email jest już na liście.
  • Parlamentarny zespół ochrony chrześcijan w świecie

    Zespół tworzą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką prześladowań chrześcijan na świecie. Celem powołania Zespołu jest bieżące monitorowanie sytuacji prześladowanych chrześcijan na świecie oraz - w miarę możliwości - przeciwdziałanie temu zjawisku.

    Kid

Dane kontaktowe

Pomoc Kościołowi w Potrzebie - Sekcja Polska
ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
tel./fax.: +48 22 845 17 09
email: info@pkwp.org
godziny otwarcia: 8.00 - 16.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Krakowie
ul. Stradomska 6, 31-058 Kraków
tel.: +48 512 194 534
email: biuro.krakow@pkwp.org
godziny otwarcia:
9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Poznaniu
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań
tel.: +48 61 881 88 19
email: biuro.poznan@pkwp.org
godziny otwarcia: 9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Konta złotówkowe:
ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/ Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990

Konta walutowe:
Euro EUR
PL 47 1050 1025 1000 0023 4085 9988
SWIFT: INGBPLPW

Dolary USD
PL 25 1050 1025 1000 0090 7713 6449
SWIFT: INGBPLPW

Nr konta dla zamówień:
ING Bank Śląski o/Warszawa
81 1050 1025 1000 0090 6233 6830

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Partnerzy:

Code & Design: REBORN

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW