Indie/Kaszmir: Muzułmańscy milicjanci podejrzani o spalenie chrześcijańskiej szkoły w Śrinagar
03 mar 2011Atak, poprzedzony telefonami z pogróżkami, miał miejsce 19 lutego. Zniszczenia są wyceniane na 60 milionów rupii. Biskup Śrinagaru powiedział: „Polityczny niepokój i nierozwiązane problemy powodują narastanie napięć. To my, chrześcijanie padamy ofiarą tego niestabilnego klimatu politycznego”.
19 lutego muzułmańscy milicjanci podpalili szkołę przy klasztorze św. Łukasza, stanowiącą protestancką placówkę edukacyjną, działającą w Śrinagarze na terenie Kaszmiru, od 17 lat. Zniszczenia wyceniane są na 60 milionów rupii (ok. 958 tysięcy Euro). Atak miał miejsce ok. 22:30 czasu lokalnego. Osiem pomieszczeń: sale lekcyjne, komputerowe i laboratorium zostało kompletnie zniszczonych.
Dyrektor szkoły, Grace Paljor, powiedziała, że aktualnie trwa liczenie strat, szacowanych w tej chwili na 60 milionów rupii. Ujawniła również, że przed podpaleniem wielokrotnie jej grożono za to, że jest chrześcijanką. Do szkoły uczęszcza 450 uczniów. Podczas ataku szkoła była zamknięta ze względu na ferie, dzięki czemu nie było ofiar w ludziach. Szkoła została otwarta ponownie 1 marca.
„Administracja szkoły jest przyzwyczajona do otrzymywania telefonów z pogróżkami od ekstremistów. Wielokrotnie grozili podpaleniem i w końcu zrealizowali swoje groźby. Po spaleniu Tyndale Biscoe (szkoła dla chłopców, założona w XIX wieku, w Kaszmirze- przypis tłumacza) w 2010 r., celem ekstremistów stały się szkoły z doliny. Składaliśmy doniesienia na policję w Munshi Bagh”. Źródła informują, że szkołę podpalono ze względu na bezpodstawne plotki dotyczące nawracania.
„Żyjemy w niepewnych czasach w rejonie, gdzie muzułmanie są większością i mamy nadzieję, że niechętne dla nas nastroje społeczne nie będą przybierać na sile. Polityczny niepokój i nierozwiązane problemy powodują narastanie napięć. To my, chrześcijanie padamy ofiarą tego niestabilnego klimatu politycznego”, powiedział biskup Peter Celestine Elampassery z katolickiej diecezji Jammu-Śrinagar. „Mimo, że katolicy stanowią śladową mniejszość, szacowana na 0,014% ogółu populacji, Kościół od dziesięcioleci dba o rozwój regionu. Dzięki naszym wysiłkom i misji edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej, nasza rola w budowaniu lepszej przyszłości dla regionu jest dostrzeżona i doceniona. Niestety w czasach wewnętrznych napięć pewne marginalne grupy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje i sieją podejrzliwość i podziały”.
Prezes Światowej Rady Indyjskich Chrześcijan (ang. Global Council of Indian Christians) potępił atak. W wywiadzie dla AsiaNews Sajan K. George powiedział: „Nawet niewinne pogłoski mogą przyczynić się do aktów przemocy popełnianych przez fundamentalistów. Szkołę spalono ze względu na fałszywe pogłoski o próbach nawracania. W 2010 r. szkoły Tyndale Biscoe i Mallinson także z tego samego powodu zostały spalone. W 2006 r. Bashir Tantray, koordynator Światowej Rady Indyjskich Chrześcijan w Kaszmirze został zamordowany przez muzułmańską milicję. Społeczność chrześcijańska jest na celowniku religijnych fundamentalistów. Żądamy od władz Kaszmiru ochrony chrześcijan”. (AsiaNews/PKWP/tłum. Helena Bulińska)