Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Indie: Hołd kardynała dla zamordowanej zakonnicy

Trwa walka o sprawiedliwość w sprawie siostry Valsa John.

Jeden z najważniejszych przełożonych Kościoła w Indiach złożył poruszający hołd siostrze zakonnej z Indii, która została zamordowana po latach walki o prawa ubogich, i ponownie wezwał do tego, aby jej zabójcy zostali oddani w ręce sprawiedliwości. Kardynał Oswald Gracias, Przewodniczący Katolickiej Konferencji Episkopatu Indii, opisał siostrę Valsa John, jako „nieustraszoną osobę obdarzoną wielką odwagą i wiarą, która służyła swoim życiem w imię Dobrej Nowiny".

Pięćdziesięciodwuletnia siostra Miłosierdzia Jezusa i Maryi została zabita kiedy ponad 50 osób włamało się do jej domu w wiosce Pachuwara, stan Jharkhand, najprawdopodobniej wyciągnęło ją z łóżka i zaatakowało ją kosą oraz innymi ostrymi narzędziami. Siostra Valsa broniła praw plemion zamieszkujących dystrykt Pakur, występując przeciwko przejmowaniu ziemi przez przedsiębiorstwa zajmujące się wydobyciem węgla na tym obszarze. W wywiadzie dla katolickiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) kardynał Gracias powiedział, że: „Jesteśmy bardzo dumni z siostry Valsa".

W zeszłym tygodniu, po wizycie w stanie Kerala (południowo-zachodnie Indie) kardynał Gracias powiedział przyjaciołom i znajomym siostry Valsa: „Wydawało się jakby ona zupełnie nie znała strachu. Powiedziała swojej rodzinie, że była ofiarą pogróżek jednak to jej nie powstrzymało".

Opisując jej wielkie poświęcenie dla Kościoła katolickiego, kardynał dodał: „Ona miała wielką wiarę w naszego Pana i w ludzi".

Niedługo po morderstwie, 15 listopada, policja aresztowała osiem osób, podobno związanych z ekstremistyczną grupą maoistów, którzy działali na tym obszarze. Jednak źródła katolickie w Jharkhandzie podejrzewają, że pomimo tego, iż na miejscu zbrodni pozostawiono ulotki maoistów, to nie oni lecz liderzy przemysłu wydobycia węgla są zamieszani w to morderstwo.

Wpływowe osoby z kręgów lokalnego przemysłu wydobycia węgla nie zgadzały się z siostrą Valsa, która żarliwie broniła praw ludzi mieszkających na tym obszarze. Podkreślając jak ważne jest to, aby zabójcy zostali oddani w ręce sprawiedliwości, kardynał Gracias powiedział organizacji: "Oskarżono maoistów jednak są inne poszlaki, które sugerują, że lokalny przemysł wydobycia węgla był zamieszany w tę sprawę. Jednak nie powinniśmy komentować tej sprawy przedwcześnie. Musimy zapewnić policji swobodę działania i czas na to, aby mogła prowadzić swoje dochodzenie. Mamy nadzieję, że sytuacja wyjaśni się w ciągu najbliższych kilku dni".

Kardynał, który był arcybiskupem Bombaju powiedział, że można postawić wiele znaków zapytania odnośnie działań policji w sprawie morderstwa. Jednak dodał: "Nie chcemy w żaden sposób krytykować tego, co robi policja. Najważniejsze, aby mogli wykonywać swoją pracę szybko i skutecznie tak, aby sprawiedliwości stało się zadość".

Siostra Valsa, która żyła w Pachuwara przez prawie 15 lat, broniła sprawy plemion zamieszkujących obszar Santhali, które były wysiedlane przez firmy wydobywające węgiel na tym terenie. W 2007 r. została aresztowana z powodu zarzutów dotyczących blokowania dróg w ramach protestu przeciwko kopalniom węgla, które bezprawnie odbierały ziemie należące do plemion. Duchowny opisał także jak skutecznie potrafiła ona uzyskać nie tylko odszkodowania dla rodzin przeniesionych z tego obszaru, ale także postarać się o pomoc w kwestiach zatrudnienia, edukacji i zdrowia. (PKWP/tłum. Joanna Brodowska)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW