Indie: Dalsze ataki na chrześcijan w stanie Orisa
15 wrz 2011Jak wynika z nowego raportu, chrześcijanie w Orisie, którzy cierpieli w ostatnim czasie najgorsze prześladowania w Indiach, w dalszym ciągu są prześladowani.
Trzy lata po serii ataków na chrześcijan, których początek miał miejsce w sierpniu 2008 roku, a które to ataki doprowadziły do tego, że 18.000 ludzi zostało rannych, 50.000 musiało opuścić swe domy i prawdopodobnie zostało zabitych około 500 osób, a 4.104 domów zostało podpalonych, – PKWP otrzymała raport dotyczący dalszej dyskryminacji i ataków na chrześcijan w stanie Orisa.
W sprawozdaniu przesłanym do PKWP, chrześcijański adwokat KJ Markose opisał zabójstwo chrześcijańskiego przywódcy religijnego oraz przeszkody w odbudowie domów zniszczonych podczas poprzedniej fali przemocy.
Powiedział on, że wieczorem w dniu 26 lipca 2011 w Midiakia-Kutipada, wiosce w Baliguda, w południowo-zachodniej Orisie został zabity pastor Minoketan (znany jako Michael) Nayak.
Pastor Nayak zabrał dwóch mężczyzn, Belasano i Lobo Mallick do wsi Dompadar. Około 20:30 pastor opuścił wioskę Midiakia-Kutipada na motocyklu i nigdy już nie powrócił do domu.
Następnego dnia rano około 9 rano Pramod Mallik, sarpanch (sołtys) ze wsi Rebingia Panchayat poinformował braci pastora Nayak, że miał on wypadek. Surendra Nayak, najstarszy brat pastora opisał co zastał po przybyciu na miejsce wypadku:
„Jego martwe ciało leżało w dole, a poniżej jego ucha widoczna była rana w postaci dziury z której sączyła się krew. Na ciele nie było żadnych innych ran lub przecięć. Dlatego uważam, że było to morderstwo, a nie żaden wypadek”.
Naoczny świadek Nilambar Digal stwierdził, że w dniu 26 lipca, motocykl zatrzymał się w miejscowości Balakia około 21.00 i Lobo Mallik – jeden z mężczyzn, których podwoził pastor kupił latarkę i inne akcesoria, a potem wrócił do motocyklu. Ale policja w Kandhamal potraktowała to zdarzenie jako wypadek, a nie morderstwo i odmówiła dalszego śledztwa.
W swym sprawozdaniu, chrześcijański adwokat KJ Markose wspomniał również o tym, że w styczniu 2011 roku inny pastor, Saula Pradhan wyszedł z domu z dwoma przyjaciółmi z plemion hinduskich i został znaleziony martwy następnego dnia. Według policji zmarł w wyniku wyziębienia po tym, jak wcześniej się upił.
Pan Markose dodał: „Policja stoi po stronie spisku RSS [Rashtriya Swayamsevak Sangh – hinduistycznej partii politycznej], który ma na celu wyeliminowanie przywódców chrześcijańskich z Kandhamal”.
Ponadto stwierdził, że Manoj Pradhan, polityk oskarżony o dwa morderstwa w czasie zamieszek w 2008 roku, kiedy został wyposzczony na wolność po wpłaceniu kaucji namawiał ludzi do zabicia kolejnych przywódców chrześcijańskich.
Prawnik wspomniał również o przeszkodach jakie napotkali ludzie mieszkający w powiecie Sundargarh w północno-zachodniej Orisie, które uniemożliwiły naprawę i odbudowę domów chrześcijan, zniszczonych lub poważnie uszkodzonych w 2008 r. w czasie pogromów.
W 2009 r. podjęto dwie próby dostarczenia materiałów do naprawy uszkodzonych domów w Bondamunda, Rourkela City, ale te dostawy zostały zablokowane przez fanatyków hinduistycznych, którzy przejęli przesyłany piasek i przeznaczyli go na budowę miejscowej świątyni hinduistycznej.
Ciągnik, którym dostarczano materiał został skonfiskowany i jego właściciel zmuszony do zapłacenia grzywny zanim pojazd został mu zwrócony. W dniu 14 marca br., mieszkańcy ponownie wystąpili o przesłanie materiałów budowlanych, aby można było naprawić domy, ale tym razem dwa ładunki piasku dotarły na miejsce bez żadnych przeszkód.
Jednak następnego dnia kierowca ciągnika, Ishak Digal został zatrzymany o godzinie 14:30 na obrzeżach miejscowości przez 12 osób, po tym jak dostarczył dwa kolejne ładunki materiałów budowlanych.
Przywódca agresorów, Birendra Pradhan, oskarżył kierowcę o to, że łamie zakaz dostarczania materiałów budowlanych dla chrześcijan. Tłum zatrzymał ciągnik i kierowca musiał zapłacić grzywnę w wysokości 2500 rupii i dopiero wówczas oddano mu jego pojazd.
Policja została zawiadomiona o tym incydencie. W raporcie pod tytułem Prześladowani i Zapomniani Pomoc Kościołowi w Potrzebie przedstawia wiele przypadków prześladowań chrześcijan w stanie Orisa w 2010 r. Rok 2011 niestety nie dostarcza optymistycznych wiadomości dla tego kraju. (PKWP/tłum. Wiesław Knapik)