Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Indie: chrześcijanie w Chhattisgarh celem ataków hinduskich radykałów

„Wynoście się z waszych wiosek przed 1 sierpnia, albo poniesiecie gorzkie konsekwencje". Tą groźbę wobec chrześcijańskich społeczności w Gaiya i Parapur, na obszarze Bastar w indyjskim stanie Chhattisgarh, skierowali bojówkarze z the Vishwa Hindu Parishad (VHP), radykalnej hinduskiej organizacji.

W ostatnim czasie Sajan K. George, przewodniczący organizacji the Global Council of Indian Christians (Globalnej Rady Chrześcijan w Indiach), wystąpił przed Państwową Komisją ds. Praw Człowieka (National Human Rights Commission, NHRC) i przed Państwową Komisją ds. Mniejszości Narodowych (National Commission for Minorities, NCM), aby obronić i zachować wolność wyznania dla chrześcijan w Chhattisgarh.

To zastraszenie jest najnowszym incydentem serii ataków na chrześcijan w Chhattisgarh przez ultra nacjonalistyczną hinduską grupę. Rejon Bastar jest miejscem najgorszych dyskryminacji w całym kraju.

6 lipca bieżącego roku rada, Gram Sabha, wioski Belar zabroniła prowadzenia nabożeństw religijnych, które nie należą do hinduskiej tradycji. 26 czerwca rady ponad 35 wiosek zakazały wstępowania do wsi ludziom, którzy nie wyznają hinduizmu. Według radnych te działania podjęto, żeby zapobiec „uszczerbkom kultury i religii w społeczeństwie". 16 czerwca na innym obszarze stanu Chhattisgarh kilka chrześcijańskich rodzin padło ofiarą pobicia przez fundamentalistów hinduskich.

„Wraz z zakazem modlitw i nabożeństw, które nie są hinduskie, istnieje społeczny bojkot skierowany na chrześcijan zamieszkałych w wioskach, którym odmówiono także podstawowych środków do życia, włączając w to racje żywnościowe. Rząd stanu Chhattisgarh musi podjąć działania, które zapewnią poszanowanie konstytucyjnych praw mniejszości chrześcijańskiej"- dodał pan George w wywiadzie dla AsiaNews.com.

Organizacja VHP jest częścią Sangh Parivar Umbrella hinduskich organizacji fundamentalistycznych, które są odpowiedzialne za ataki i akty przemocy wobec mniejszości etnicznych i religijnych w Indiach. Politycznym ramieniem tych organizacji jest partia Bharatiya Janata Party, hinduska ultra nacjonalistyczna partia, która stanowi większość w rządzie, i z której wywodzi się obecny premier Indii Narendra Modi.

AsiaNews
Tłumaczenie z j.ang. na j.pol.: mgr Marcin Rak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW