Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Indie: „Chrześcijanie poważnie zagrożeni”

Ruiny kościołaWedług katolickiego kapłana Kumar Singh, wybór należącego do hinduskiej partii Bharatiya Janata Party (BJP), Narendra Modi na premiera kraju sprawił, że świecka konstytucja kraju jest zagrożona.

Ksiądz Ajay Kumar Singh, który prowadzi działalność na rzecz poszanowania praw człowieka na obszarze Kandhamal, we wschodniej części indyjskiego stanu Odisha (dawniej Orissa), ostrzega o rosnącym wpływie radykalnych hinduskich sił na indyjskim subkontynencie. „Szczególnie zagrożona jest chrześcijańska mniejszość, która jest odrzucana przez ekstremistów jako obcy, a także przesłanie chrześcijan zagraża systemowi kast"- powiedział kapłan w wywiadzie dla międzynarodowej katolickiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Według księdza Kumar Singh, który należy do organizacji the Odisha Forum for Social Action, BJP dąży do ustanowienia krajowej religii, która odrzuca niższe kasty i wszystkie mniejszości religijne w Indiach. „Ci ludzie chcą też narzucić tylko jeden język: Sanskrit, mimo, że w Indiach używa się setki języków w codziennym życiu"- powiedział kapłan w wywiadzie dla PKWP dodając, że jest to najsilniejsze ugrupowanie polityczne w Indiach, które zaskakuje wielu obserwatorów, w tym duchownych chrześcijańskich i wiernych.

Ważnym jest dla nas, abyśmy zrozumieli co się dzieje. Jako członkowie Kościoła musimy myśleć w kategoriach, które wykraczają poza granice poszczególnych diecezji. Musimy działać na szczeblu regionalnym i narodowym w celu znalezienia rozwiązania na to wyzwanie. W przeciwnym razie powtórzy się wydarzenie z Orissy w 2008 r. i będzie ono znacznie gorsze, ponieważ niczego się z tego wydarzenia nie nauczyliśmy"- powiedział ksiądz Singh, nawiązując do wydarzeń z sierpnia 2008 roku, kiedy nacjonaliści hinduscy zaatakowali wioski chrześcijańskich dalits lub „nietykalnych", którzy należeli do najniższej kasty w hinduskiej hierarchii społecznej. Według organizacji National People's Tribunal, NPT („Narodowy Trybunał Ludu", NTL), działającej na rzecz poszanowania praw człowieka w stanie Odisha, ponad 100 osób zginęło pod czas ataków, które były doskonale zorganizowane. Ponad 600 wiosek okradziono, zburzono 5600 domów, 295 kościołów i 13 szkół. 54.000 osób straciło dach nad głową. 34.000 osób nie mogło już powrócić do swoich wiosek. Około 10.000 dzieci nie mogło rozpocząć nauki w szkołach i musiały uciekać. Około 2000 chrześcijan zmuszono do apostazji, a liczne kobiety padły ofiarą gwałtów. Wielu sprawców tych aktów przemocy nie usłyszało żadnych zarzutów, pomimo, że są znani władzom w tym stanie. Ksiądz Kumar obawia się, że ta historia może się powtórzyć.

PKWP

Tłumaczenie z j.ang. na j.pol.: mgr Marcin Rak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW