Heróis da Fé – Bohaterowie wiary
10 sie 2023Głos Kościoła prześladowanego na ŚDM w Lizbonie
Zdj. ACN International / Stoisko PKWP (Fundação AIS) w Mieście Radości w dzielnicy Belém, Lizbona.
– Pomimo tego, że przeżywamy moment radości, wiary i wymiany doświadczeń, nie możemy zapominać o miejscach, w których Kościół jest prześladowany – powiedziała Catarina Martins de Bettencourt, dyrektor portugalskiego biura Pomocy Kościołowi w Potrzebie (port. Ajuda à Igreja que Sofre – AIS), podczas briefingu z dziennikarzami w sobotę 5 sierpnia rano. Dyrektor ACN Portugal podkreśliła również zaangażowanie PKWP w krajach, w których wspólnoty chrześcijańskie borykają się z trudnościami i przypomniała dziennikarzom, że np. w Libanie i Syrii młodzi chrześcijanie, którzy nie mogli uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży (ŚDM) w Lizbonie, organizowali przy wsparciu PKWP równoległe wydarzenia. – Na świecie jest wielu młodych ludzi, którzy nie mogli tutaj przyjechać, a których wspieramy – powiedziała Catarina Bettencourt, dodając, że „świętowali oni w atmosferze wiary i radości”, gromadząc się na czuwaniu i mszy posłania w tym samym czasie, gdy odbywały się one w Lizbonie.
„Heróis da Fé”
Wystawy, konferencje, filmy dokumentalne, wezwania do modlitwy i wymiany doświadczeń – to tylko niektóre z wielu propozycji, jakie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) przygotowała dla setek tysięcy młodych ludzi, którzy podczas ŚDM zamienili Lizbonę w stolicę katolickiego świata. Inicjatywy i wydarzenia zostały bardzo dobrze przyjęte przez pielgrzymów, zwłaszcza stoisko w Mieście Radości w dzielnicy Belém, które cieszyło się dużą popularnością wśród odwiedzających. Podobnie wystawa w krużgankach starego klasztoru Graça, gdzie rzeczywistość prześladowanego Kościoła została przedstawiona w formie osobistych relacji osób z różnych krajów, które są przykładem wierności Chrystusowi. Innym wydarzeniem cieszącym się dużym zainteresowaniem była wystawa przedmiotów religijnych zniszczonych przez ISIS (Państwo Islamskie) w latach, gdy kontrolowało ono duże obszary Syrii i Iraku, zlokalizowana w Bazylice Męczenników w dzielnicy Chiado. Papieska organizacja charytatywna przypomniała o tych, którzy tak często są prawdziwymi bohaterami wiary – stąd tytuł przedsięwzięcia „Heróis da Fé”.
Zdj. ACN International / Wystawa w krużgankach starego klasztoru Graça, Lizbona.
Przywilej solidarności
Podczas wspomnianego briefingu prasowego obecny był również młody Hiszpan, Joaquin Javaloyes, wolontariusz PKWP. Podkreślił on jak ważna jest solidarność z prześladowanymi wspólnotami kościelnymi i powiedział, że kontakt z osobami żyjącymi w krajach, w których nie ma wolności religijnej lub gdzie chrześcijanie napotykają ogromne trudności, jest dla niego dużym przywilejem. – Świadectwa naszych braci i sióstr są jak historie z Ewangelii – zaznaczył młody mężczyzna, dodając że Bóg przemawia do niego bardzo wyraźnie na polu współpracy. – Wzywa mnie do miłości, do krzyża i do zmartwychwstania. Napełnia mnie młodością, radością, odwagą i troską – opowiadał.
Zdj. ACN International / Wystawa przedmiotów religijnych zniszczonych przez ISIS w latach, gdy kontrolowało ono duże obszary Syrii i Iraku, zlokalizowana w Bazylice Męczenników w dzielnicy Chiado, Lizbona.
Kino i świadectwa
PKWP zaproponowało również uczestnikom ŚDM w Lizbonie serię filmów dokumentalnych, które były wyświetlane w kinie São Jorge oraz krótkie konferencje, podkreślające doświadczenie księży i świeckich, którzy są zaangażowani w pracę Kościoła. Swoimi własnymi doświadczeniami podzieliło się również dwóch chrześcijan z Bliskiego Wschodu. Joseph Fadelle z Iraku opowiedział o trudnościach, jakie napotkał, gdy przyjął chrześcijaństwo. Urodził się i wychował w szyickiej rodzinie muzułmańskiej, a po nawróceniu został aresztowany i torturowany w irackich więzieniach. Później udało mu się wraz z żoną i dwójką dzieci uciec do Jordanii, gdzie próbował go zamordować wujek i jeden z jego rodzonych braci. Ponadto najwyższy autorytet religijny wydał przeciwko niemu fatwę. Setki młodych katolickich pielgrzymów, którzy wypełnili salę konferencyjną, miało również okazję wysłuchać Rafiego Ghattasa, młodego palestyńskiego chrześcijanina, który opowiedział im, jak żyje się dziś w Ziemi Świętej, gdzie chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 1% populacji.
Sytuacja w Cabo Delgado
Specjalne przesłanie do uczestników ŚDM dotyczące konfliktu w Cabo Delgado wysłał biskup António Juliasse z Pemby. Za pośrednictwem PKWP zaapelował do młodych ludzi w Lizbonie o potępienie sytuacji i wyrażenie solidarności z mieszkańcami Mozambiku: „Drodzy młodzi pielgrzymi ŚDM. W Cabo Delgado trwa wojna, o której świat nie mówi. Naliczyliśmy już około miliona wewnętrznych przesiedleńców i około pięciu tysięcy zabitych”. Mimo że media milczą na ten temat, wojna powoduje niewypowiedziane cierpienie młodych Mozambijczyków. Podczas sobotniego czuwania z Franciszkiem swoim świadectwem podzieliła się również młoda dziewczyna z Cabo Delgado, która opowiedziała papieżowi o tym, jak wraz z rodziną musiała uciekać do buszu, gdy terroryści dwukrotnie zaatakowali ich wioskę.
Podczas ŚDM PKWP stworzyła również wirtualną kaplicę, zapraszając młodych ludzi do modlitwy i zapalenia świecy ku pamięci wszystkich tych, którzy cierpią na całym świecie z powodu swojej wiary.
Zdj. PKWP / Nikodem Bała z krakowskiego biura regionalnego PKWP na stoisku PKWP (Fundação AIS) w Mieście Radości w dzielnicy Belém, Lizbona.