Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

HAITI – ocena sytuacji po trzęsieniu ziemi i pomoc PKWP

Podsumowanie zniszczeń w diecezji Jeremie.

Trzęsienie ziemi na HaitiZdj. ACN International / Zniszczony kościół św. Katarzyny Sieneńskiej.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie otrzymało dane zebrane przez księży, zakonnice, seminarzystów i świeckich ze wszystkich parafii diecezji ciężko doświadczonych przez ubiegłotygodniowe (14 sierpnia 2021 r.) potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2. Niektóre dane mogą się jeszcze zmienić lub zwiększyć w zależności od przypadku.

Podsumowanie zniszczeń w diecezji Jeremie:

Dużych zniszczeń doznało 26 kościołów, a co najmniej 11 kaplic całkowicie się zawaliło i wymaga odbudowy. Jedną z nich jest katedra świętego Ludwika (St. Louis). 11 kościołów zostało zniszczonych już wcześniej przez huragan Matthew (2016 r.) i nie zostało jeszcze odbudowanych. Łącznie to 37 z 58 kościołów. 44,8 % zniszczonych obecnie - i 63,7 % kościołów zniszczonych po huraganie i trzęsieniu ziemi.

Poważnych szkód doznały 32 plebanie. W diecezji znajduje się 46 probostw, również 69,5% z nich jest zniszczonych. Także rezydencja biskupia wykazuje poważne uszkodzenia i musi zostać odrestaurowana.

Ponadto poważnych uszkodzeń doznało 25 szkół parafialnych i 11 parafialnych ośrodków zdrowia.

Spadła też antena diecezjalnego radia, uszkodzona została solarna instalacja elektryczna.

To na razie ocena sytuacji. Minie trochę czasu, zanim biskup zdecyduje, które ze zniszczeń będą priorytetowe jeśli chodzi o naszą pomoc. Jak już informowaliśmy, PKWP zatwierdziła 500 tys. euro na pomoc dla Haiti po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Dział projektów PKWP jest w kontakcie z biskupem diecezji Jeremie, JE Josephem Gontrandem DECOSTE. Podjęliśmy też działania, by dotrzeć do kardynała w Les Cayes, najbardziej dotkniętym obszarze i także jemu zaoferowaliśmy pomoc. Przygotowywane jest podsumowanie tamtejszej sytuacji, które powinno zostać przekazane PKWP w ciągu najbliższych dni. Linie telefoniczne nie działają dobrze. Budynki są zniszczone. Okolica jest też podtopiona przez tropikalną burzę Grace.

Pomoc oferowana przez PKWP to wsparcie egzystencjalne i stypendia mszalne dla księży. Ponadto myślimy o wsparciu radia diecezjalnego w Jeremie, aby w ten sposób dotrzeć do wiernych. Jesteśmy też otwarci na wszelkie inne projekty nadzwyczajne przedstawione przez biskupów.

Biskup diecezji JEREMIE przesłał nam następujące słowa:

„Z moimi najbardziej braterskimi pozdrowieniami, najżywszym szacunkiem i najgłębszą wdzięcznością za waszą duchową bliskość, za waszą skuteczną solidarność, za wasze moralne i duchowe wsparcie i za wszelką pomoc, jakiej udzielilibyście diecezji JEREMIE, aby pomóc jej stawić czoło tej katastrofalnej sytuacji, tak wielkiemu strapieniu, tak wielkiemu cierpieniu”.

+ Joseph Gontrand DECOSTE, biskup DIECEZJI JEREMIE

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW